Investigating the impact of professional development on Turkish early childhood teachers' professional growth about education for sustainable development through critical media literacy
Mesleki gelişim programının eleştirel medya okuryazarlığı aracılığıyla Türk okul öncesi öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma için eğitim ile ilgili mesleki gelişimlerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 512561
  2. Yazar: ŞULE ALICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 530
Özet
Bu çalışmanın amacı mesleki gelişim eğitimi (MGE) sonrasında okul öncesi öğretmenlerin Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim (SKE) ile ilgili farkındalıklarında, Eleştirel Medya Okuryazarlığı (EMO) seviyelerinde, EMO aracılığıyla SKE'yi hedefleyen uygulamalarında ve bu uygulamalarından çıkardıkları sonuçlardaki değişimi incelemektir. Bu amaca ulaşmak için Brofenbrenner'ın ekolojik sistemler teorisi ışığında (McCrea & Littledyke tarafından 2015 yılında sürdürülebilirlik için okul öncesi eğitimine adapte edilmiş versiyonu baz alınarak) durum incelemesi dizayını kullanılmıştır. Bu çalışmanın katılımcıları Türkiye, Ankara'da devlet anaokullarında çalışan dört okul öncesi öğretmenidir. Veriler; görüşmeler, hartırlatma seansları içeren görüşmeler, öğretmen dökümantasyonu (günlük ve aylık planlar) ve alan notları olmak üzere çeşitli kaynaklardan toplanmıştır. Bu calışmanın bulguları MGE sonrasında öğretmenlerin SKE farkındalığında ve EMO seviyelerinde değişim olduğunu göstermiştir. Dahası, eğitimciler EMO aracılığıyla SKE'yi odaklayan aktiviteler dizayn edip uygulmaya başlamışlardır. Ayrıca, öğretmenlerin çok büyük bir kısmı SKE'in erken yaşlarda başlaması gerektiğine inanmaktadır. Buna ek olarak, EMO'na da okul öncesi eğitiminde yer verilmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Bunun dışında, öğrencilerinin SKE farkındalıklarındaki ve erişim, analiz & değerlendirme ve yaratım yeterlilikleri açısından EMO seviyelerindeki değişim ile ilgili gözlemlerini de paylamışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine changes in early childhood teachers' Education for Sustainable Development (ESD) awareness and Critical Media Literacy (CML) levels, their practices targeting ESD through CML and their conclusions drawn from their practices after a specifically designed professional development training (PDT). To reach this aim, a case study design in the light of Bronfenbrenner's Ecological System Theory (based on its ECEfS adaptation version develop by McCrea & Littledyke (2015) was carried out. The participants of this were four early childhood teachers who were working at public preschools in Ankara, Turkey. Data were collected from various sources, namely interviews, stimulated recall interviews, teacher documentations (daily and monthly plans) and field notes. The findings of this study indicated that after PDT there were changes in teachers' awareness of ESD and CML levels. They started to design and implemented activities focusing on ESD through CML. Moreover, the great majority of them believed that ESD should start in the early years. They also advocated that CML should give a place in early childhood education. What's more, they shared their observation about changes in children awareness of ESD issues (such as animal breeding, gender equity, global warming, and recycling) and children's CML regarding access, analyze & evaluate and create competencies.