Katılım bankaları ile mevduat bankalarının çok kriterli karar verme yöntemiyle karşılaştırılması
Comparasion of participation banks and deposit banks by most criteria decisoin-making methods
  1. Tez No: 512611
  2. Yazar: YAKUP DİKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA BAĞDATLI KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerin finansal durumlarını gösteren en önemli göstergelerden bir tanesi bankacılık göstergeleridir. Bankacılık sektörünün işleyişini bozulması ülkelerin ekonomilerinin bozulmasına ve piyasadaki nakit akış dengesinin bozulmasına yol açmaktadır. Finansal göstergeleri zayıf bankaların iflas etmesi sonucunda ekonomi, bankacılık sektörü, yatırımcılar ve halk büyük zararlar görmektedir. Bu nedenden ötürü bankaların performanslarının değerlendirilmesi ve gerektiğinde önlem alınması önemli bir konudur. Performansları değerlendirilip takip edilen bankaların finansal durumlarının bilinmesi, gerektiğinde önlem alınmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede hem ekonomi hem de yatırımcılar risklerini dengeleyebilmektedir. Özellikle 2001 Türkiye ve 2008 global krizinde yaşananlar ve iflas eden bankalar, bankaların performanslarının değerlendirilmesi konusunun önemini göstermektedir. Bu araştırmanın amacı bankacılık sektörünün büyük kısmını oluşturan mevduat ve katılım bankalarının performanslarının çok kriterli karar verme yöntemine göre karşılaştırılmasıdır. Çok kriterli karar verme yöntemi, verilen kararlara birden fazla etki eden kriter söz konusu olduğunda kullanılmaktadır. Araştırma kapsamında çok kriterli karar verme yöntemlerinden TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) ve VIKOR (Vise Kriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje) yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemler yardımıyla mevduat ve katılım bankalarının son beş yıldaki finansal performansları değerlendirilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important indicators revealing the financial status of developed and developing countries is banking indicators. The deterioration of the banking sector leads to the deterioration of the economies of the countries and deterioration of the cash flow in the market in question. Because of the bankruptcy of banks with weak financial indicators, the economy, the banking industry, the investors and the citizens face with great losses. For this reason, it is important to evaluate the performance of the banks and to take necessary precautions. Knowing the financial status of the banks helps to take precautions when necessary. In this way, both the economy and the investors can balance their risks. Especially the situation in 2001 Turkey and 2008 global crisis and bankrupt of banks indicate the importance of evaluating the performance of banks. The purpose of this study is to analyze the performances of deposit and participation banks, which form a large part of the banking sector, in accordance with the multi-criteria decision-making method. Multi-criteria decision making method is used when there is more than one affecting criterion. Within the scope of the research, TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) and VIKOR (Vise Kriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje) methods have been used as multi criteria decision making methods. With these methods, the financial performance of deposit and participation banks for the last five years have been evaluated and analyzed.