Araştırma geliştirme harcamalarının yüksek teknolojili ürün ihracatına etkisi: OECD ülkeleri üzerine bir panel veri analizi
The effect of research development expenditures on high technology exports: A panel data analysis on OECD countries
- Tez No: 512620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKHAN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde gelişen ve değişen ekonomik koşullar, ülkelerin sürdürülebilir bir büyüme sağlamak, rekabet gücü kazanmak ve tüketici tercihlerinde oluşabilecek değişimleri tespit etmek için yenilikçi olmalarını ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelerini gerektirmektedir. Teknolojik gelişmelerin nedeni olarak gösterilen Araştırma ve Geliştirme, bilgi ve teknolojiye bağlı olarak yeni ürün ve üretim süreçlerinin geliştirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Ar-Ge faaliyetleri sonucunda yaratılan teknolojik ürün ve yenilikler sadece iç pazara sunulmamakta, aynı zamanda ihraç edilmektedir. Ülkelerin ve işletmelerin gerçekleştirdikleri yüksek teknolojili ürün ihracatı, içerdiği katma değerden dolayı ekonomik büyümelerini arttırmada önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, 1996-2016 dönemi yıllık verileri kullanılarak 31 OECD ülkeleri için, Ar-Ge harcamalarının yüksek teknolojili ürün ihracatı üzerindeki etkisi, panel veri analizi yöntemi ile araştırılmıştır. Panel veri analizi için gerekli olan testler“Driscoll ve Kraay Standart Hatalar ile Sabit etkiler Modeli”kullanılması gerektiğini göstermiştir. Ampirik bulgular, OECD ülkeleri için Ar-Ge harcamaları ve yüksek teknolojili ürün ihracatı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today's developing and changing economic conditions require countries to be innovative and to follow technological developments closely in order to achieve sustainable growth, gain competitiveness and determine changes in consumer preferences. Research and development, which is shown as the reason of technological developments, is defined as the development of new products and production processes depending on information and technology. The technological products and innovations created as a result of R&D activities are not only offered to the domestic market, but are exported at the same time. Exports of high technology products, which countries and enterprises carry out, play an important role in increasing their economic growth due to the added value they contain. In this study, the effect of R&D expenditure on high technology exports for 31 OECD countries using 1996-2016 annual data was investigated by panel data analysis method. The tests required for panel data analysis showed that“Fixed Effect Model with Driscoll and Kraay Standard Errors ”should be used. Empirical results show a positive and significant correlation between R&D expenditure and high technology export for OECD countries.