The effects of different information sources on consumer decisions: A comparative study on company and youtuber generated contents
Farklı bilgi kaynaklarının tüketici kararlarına etkisi: Şirketler ve youtuberlar tarafından oluşturulan içerikler üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 512619
  2. Yazar: ECEM BİLGE ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda teknolojinin önemi giderek artmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte, artan internet erişimi ve yeni iletişim kanalları, bireylerin yeni içerikler yaratmalarına, paylaşmalarına ve herhangi bir bilgiye saniyeler içerisinde ulaşmalarını sağlamıştır. Ek olarak, artan mobil teknolojiler ve sosyal medya kullanımı içerik yaratıcılar ve kullanıcılar arasındaki ilişkileri de etkilemiştir. Artan sosyal medya kullanımı ile birlikte, iletişimin dijitalleşmesi, kişisel etkileşimlerin de doğasını değiştirir. Özellikle sosyal medyanın yeni yapısı, içerik oluşturucular ve tüketiciler arasındaki güç dengesini sıfırlar. Facebook ve YouTube gibi sosyal medya platformlarında, içerik oluşturma gücü yalnızca büyük medya kuruluşlarının kontrolünde olmadığından, geleneksel medya teknolojilerinden oldukça farklıdır. Sosyal medya, herhangi bir bireyin, içerik oluşturmasına ve bu içeriğin hiçbir kontrolden geçmeden küresel ölçekte paylaşılmasına izin verir. Video paylaşım platformlarının kullanım yoğunluğu ve video içeriklerin etkisi göz önünde tutulduğunda, bu platformların tüketici tutum ve davranışlarını yönetmek için çok önemli bir role sahip oldukları görülmektedir. Mevcut çalışma, en popüler video paylaşım platformu olan YouTube'a odaklanmaktadır. Araştırmanın amacı, farklı bilgi kaynaklarının tüketici kararlarına etkisini anlamaktır. Bu bilgi kaynakları ise şirketler ve youtuberlar tarafından oluşturulan içeriklerdir. Araştırma çabalarının bir parçası olarak, tüketicilerin video reklamlarına olan dört algısı (videonun hatırlanabilir, bilgilendirici, ikna edici ve güvenilir bulunması) belirlenmiştir. Bu algıların her biri tüketicilerin niyetleri üzerinde potansiyel olarak etkilidirler. Çalışma kapsamında incelenen tüketici kararları; ürünü satın alma eğilimi, ürünü deneme eğilimi, ürünle ilgili daha fazla bilgi alma eğilimi ve ürünü satın almak için ödeyecekleri tutardır. Çalışma sonuçları, geçmiş çalışmaların aksine, kullanıcı kararlarının bilgi kaynağına bağlı olarak değişmediğini göstermektedir. Araştırılan bağımlı değişkenlerden deneme, satın alma ve daha fazla bilgi alma eğilimleri ile anlamlı ilişkisi bulunan bağımsız değişkenler kaynak çeşidine göre değişmemektedir. Öte yandan, satın alma istekliliği ise bilgi kaynağına göre değişmektedir. Sonuçlar, bireylerin satın alma niyeti için şirketler tarafından oluşturulan videoların güvenilir olması gerektiğini göstermektedir. Bunun aksine, Youtuberlar tarafından oluşturulan videolar için, güvenilir olma ile tüketici kararları arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Youtuber kaynaklı video içeriklerinde, kullanıcılar yalnızca ikna edicilikten etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
An increasing number of people are spending more than two hours daily on social media. The ability of people to share and discuss about their thoughts and ideas, to share photos and videos with other users, has put a spotlight on social media. The appearance of electronic social media has altered customer experience as it has increased the speed of word of mouth, as well as that of business to customer interactions. Increased usage of social media and its new structure has led to change in people's attitudes and behavior. The current research examines the effects of various online information sources (YouTuber vs company) on consumer decisions. 80% of consumers prefer watching video instead of reading. By some estimates, one minute of video content is the equivalent of 1.8 million words. As a consequence, video sharing platforms have become important platforms to manage consumer attitudes and their decisions. This research concentrates on the most popular video sharing platform, YouTube. As part of the research effort, four characteristics of the video advertising have been identified (whether consumers assess the video being Memorable, Informative, Convincing and Trustworthy). Each of these characteristics can potentially affect intentions of consumers. For this study, an online randomized experiment was conducted. Research design revolved around four mostly unknown products and implied subjects seeing four out of eight carefully selected videos. The total of 120 usable responses were collected to measure of four abovementioned characteristics, as well as the consumer's intentions (likelihood) to purchase the product, to try the product, to get more information about the product and their willingness to pay. Findings show that consumers find both YouTuber and Company generated videos are memorable, informative, convincing and trustworthy. Video sources generated by different sources has no significant influence on consumers' intentions while it has a significant effect on consumers' willingness to pay.