Ar-Ge harcamaları ve yüksek teknolojili ürün ihracatının ekonomik kalkınmaya etkileri; bazı OECD ülkeleri için panel veri analizi
The effects of research and development (R&D) expenditures and high technology product export on economic development; panel data analysis for some OECD countries
- Tez No: 644847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ülkelerin gelişen ve de değişen ekonomik koşullar altında sürdürülebilir bir ekonomiye sahip olması için yenilikçi ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelerini gerektirmektedir. Bu doğrultuda araştırma ve geliştirme (AR-GE) için yapılan yatırımlar büyük önem arz etmektedir. Çünkü her şeyin hızla değiştiği bu çağda, ülkelerin ve işletmelerin rekabet gücünü arttırabilmeleri yenilikçi olmalarına bağlıdır ve bu da beraberinde araştırma ve geliştirme etkinliklerine önem vermelerini zorunlu kılmaktadır. Diğer bir taraftan ülkelerin ekonomik gücünü etkileyen etkenlerden başka bir tanesi de; yüksek teknolojili ürün ihracatıdır. Yüksek teknolojili ürün ihracatı günümüz dünyasında sahip olduğu yüksek katma değerlerden ötürü büyümenin belirleyicileri olarak gösterilmektedir. Bu nedenle yüksek teknolojili ürün ihracatı ülkelerin ekonomik büyümelerini arttırmada önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada Türkiye'nin de dahil olduğu 12 tane OECD ülkesi için; araştırma ve geliştirme harcamalarının ve yüksek teknolojili ürün ihracatının ekonomik büyümeye etkileri incelenerek ülkelere ait 1990-2018 yılları arasında ki veriler ile çalışılmıştır. İnceleme ekonometrik bir yöntem olan panel veri modeli analizi ile yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda araştırma ve geliştirme harcamalarının ekonomik büyüme üzerinde ki etkisi anlamlı ve pozitif bulunmuştur. Aynı zamanda yüksek teknolojili ürün ihracatının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi anlamlı fakat negatif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It requires countries to pay close attention to innovation and technological development in order to achieve a sustainable economy under changing economic conditions. Therefore, investment for R & D is very important. Because in this rapidly changing era, the ability of countries and enterprises to improve their competitiveness depends on innovation, which makes them necessary to focus on R & D activities. On the other hand, another factor that affects the economic strength of the country; is the export of high-tech products. Because the export of high-tech products has high added value, they are considered to be the determinants of growth. Therefore, the export of high-tech products plays an important role in promoting the economic growth of various countries. In this study, each of the 12 OECD countries has units in Turkey; using 1990 to 2018 country data to analyze the impact of R & D expenditure and high-tech product exports on economic growth. The analysis is conducted through panel data analysis, which is an econometric method. The results of the study show that R & D spending has a positive impact on the economic growth. At the same time, it was found that the export of high-tech products had a negative impact on economic growth.