Kültür, proje yöneticisinin yönetim becerisi ve proje kritikliğinin proje başarısına etkileri
Effects of culture, management skill of project manager and the criticality of the project on project success
- Tez No: 512623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzün iş ortamı, proje tabanlı, çoğu zaman karmaşık, birbirine bağlı, tahmin edilemez ve kararsızdır. Proje başarısını geliştirmek ve sürdürmek, karmaşık iş ortamında sürekli değişim ile baş etmeyi gerektirir. Şirket ve kuruluşlar, başarılı olmak için proje yönetimine daha iyi bir yaklaşımın gerekli olduğunun farkına varmaktadırlar. Performans ya da bir diğer deyişle başarı, strateji ve kültür arasındaki uyuma bağlıdır. Strateji proje yöneticisinin kişisel özellik-yeteneklerinden ve yönetimsel becerilerinden etkilenir. Proje yöneticileri farklı liderlik tarzı ve yetkinliğine sahip olabilirler. Kişiliklerine bağlı olarak bu becerilerin her birini çok farklı şekilde kullanmayı tercih edebilirler. Bazı yetkinlikler, belirli bir çalışma ortamı, bazı yetkinlikler ise belirli bir kişilik için daha uygun olabilir. Bu yetkinliklerden bazıları proje ekibine ilham vermek – motive etmek, stres yönetimi, vizyon ve hayal gücü sahibi olmak, duygusal zekâ sahibi olmak, iletişim yeteneklerine sahip olmak, uzun vadeli planlamalar yapabilmek olarak sıralanabilirler. Belirlenen bütçe ve zaman içinde tamamlanmak, yönetim baskısı, müşteri memnuniyeti ve baskısı, proje sonunda beklenen kavramsal tasarıma ulaşma zorluğu, mevcut kapasite ve işgücü, maliyetin yüksek olması, zaman darlığı projenin kritikliğini arttırmaktadır. Kritik projelerde başarı, profesyonel bir proje yönetimi gerektirir. Bir proje, önceden belirlenmiş hedeflerine ulaşır (bütçe dâhilinde, zaman dâhilinde, program/performans dâhilinde, müşteri gereksinimlerine ve şartnamelerine uygun olarak) ve ana paydaşların (müşteri, üst düzey yönetim ve proje yönetimi) memnuniyetini sağlarsa başarılı sayılır. Kültürün, proje yöneticisinin yönetim becerilerinin ve proje kritikliğinin proje başarısına etkileri bu çalışmanın konusudur.
Özet (Çeviri)
Today's business environment is project-based, often complex, interconnected, unpredictable and unstable. Developing and sustaining project success requires continual change in the complex business environment. Companies and organizations recognize that a better approach to project management is necessary to be successful. Performance, or in other words, success depends on the alignment between strategy and culture. The strategy is influenced by the project manager's personal traits and managerial skills. Project managers can have different leadership styles and competencies. Depending on their personality, they may prefer to use each of these skills in very different ways. Some competencies may be more appropriate for a particular work environment, and some competencies may be more appropriate for a particular personality. Some of these competencies can be listed as inspiring the project team - motivating, managing stress, having vision and imagination, having emotional intelligence, having communication skills and making long term planning. Completion within the specified budget and time, management pressure, customer satisfaction and pressure, difficulty in reaching the conceptual design expected at the end of the project, existing capacity and labor, high cost, time criticality increases the criterion of the project. Success in critical projects requires professional project management. A project is considered successful if it achieves its pre-determined goals (within budget, within time, within program / performance, in accordance with customer requirements and specifications) and main stakeholders (customer, senior management and project management). The culture, the project manager's management skills and the project's criticality on project success is the subject of this work.