El- mefâil fi'l- lugati'l-Arabiyyeti fi itâri sûreti'l- Isrâ
İsra suresi bağlamında Arap dilinde mefuller
- Tez No: 512624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES ERDİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mefûlu bih, mefûlu mutlak, mefûlu fih, mefûlu meah ve mefûlu leh lieclihten oluşan beş meful çeşidinin ve cümlede geliş şekillerinin bilinmesi zaruridir. Çünkü cümlenin açıklanmasında ve manasının bilinmesinde bu mefullerin etkisi fazladır. Mefûller, kelâmın anlaşılması ve yerleşmesinde katkı sağlamakla birlikte sözün nahvî ve belâğî bağlamda daha güçlü olmasına vesile olur. Bu sebeple çalışmamızda meful çeşitleri, tanımları ve İsrâ sûresindeki geliş şekilleri ele alınmıştır. Bizi bu çalışmaya sevkeden en önemli etken, bazı Kur'ân surelerinin i'râbını okuma esnasında İsrâ suresinin mefûlu mutlak ile başlayıp, yine mefûlu mutlak ile bittiğini görmemiz olmuştur. Bu sûre, Kur'ân'da bu şekilde başlayıp biten tek sûredir. Kendi kendime bu durumun arkasında Rabbânî bir sır ve dilsel bir icâzın olduğunu düşünmeye başladım. Böylece nahiv kitaplarında meful kavramının tanımı ve manasını okumaya, dil âlimlerinin bu konuda neler söylediklerini araştırmaya koyuldum. Netice olarak bu mefulün diğerlerinden farklı olarak sadece, kuvvet, azamet, tenzih ve isrâ ve mirâç olaylarındaki gibi ilâhi bir mûcizeninsöz konusu olduğu durumlarda kullanıldığını gördüm.Bu durum beni, okuyucu için daha açıklayıcı, araştırmacı açısından daha faydalı olması, ayet manalarının tam ve en güzel şekilde anlaşılması amacıyla,İsrâsûresinde bulunan diğer meful çeşitlerini ve ayetleri de yazmaya ve araştırmaya sevk etti. Bu sûre, Kur'ân-ı Kerîm'in on yedinci sûresi olup, on beşinci cüzde bulunmakta ve yüz on bir ayetten oluşmaktadır. Bu sûredeki tüm mefûller, sadece mefûlu mutlak olarak gelmiştir. Bu konuya özel tüm durumları, tezimizin ileriki aşamalarında ele alacağız. Başarı Allah'tandır.
Özet (Çeviri)
The five objects which are, predicate object, cognate Object adverbial object, concomitant object and causative object. It's necessary to know how it comes in the sentences because it has great impact in interpreting and understanding the meaning of senesces. It increase establishing and understanding the speech and give him more primness in the grammatical and rhetorical context. So I touched in my thesis expressing these objects and how come in Surah Al- Isra'a, And what make me intersecting in studying it once when I was reading the expression of same verses I found surah Al- Isra'a begin and end with the cognate object, This thing has secret and linguistic inimitability, I begin search and read in grammar books to know the definition and meaning of cognate object differs from others completely it doesn't come only inverses and have the meaning of powerful greatness decency and divine miracles like the accident of Al- Isra'a and Al- Marage. This take me to search and write about other objects and verses come in and it expression the meaning of verses in fine and perfect picture. The sequence of Surah Al-Isra'a is seventeen from Al-Qura'n in section fifteen, it has (101) verse, All the objects appear in this Surah except Concomitant object. I'll mention all things related to subject.