Yönetim ile iletişim, eğitim fırsatları ve esnek iş programının, duygusal bağlılık ve iş tatminine etkisi
The effect of management communication, training opportunities and flexible work program on affective commitment and job satisfaction
  1. Tez No: 512625
  2. Yazar: FATMA HİLAL KARATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsan kaynakları yönetimi, örgütlerim sürekli yaşaması gereken en hayati organlarından biridir. Örgütlerin devamlılığını sağlayabilmesi ve diğer fonksiyonlarının desteklenmesi insan kaynakları uygulamalarını zorunlu kılmaktadır. Gerek hükümet düzenlemeleri, gerekse günümüz şartlarının değişmesi, personel seçimi ve işe alım, eğitim ve gelişim, kariyer yönetimi, en uygun çalışma saatlerinin belirlenmesi, ücret yönetimi ve organizasyon yapılarını belirleyecek yaşayan bir sistem olmasını gerektirmektedir. Bu sistemi yürüten birim insan kaynaklarıdır. İnsan kaynaklarının bir başka amacı ise, var olan personelin devamlılığını sağlayacak uygulamalar geliştirmektir. Çalışanlara uygun çalışma ortamının oluşturulması, eğitim ve seminerlerle kendilerini geliştirmelerinin sağlanması, çalışanların kendini değerli hissetmesi ve bunun neticesinde de örgüte olan güven ve bağlılığın oluşturulması da insan kaynaklarının sorumlulukları arasındadır. Bu çalışmada çalışanlar ve yönetim arasındaki iletişim, eğitim ve gelişim olanakları ve esnek çalışma koşullarının çalışanların duygusal bağlılığına ve iş tatminine etkisi olup olmadığı, var ise ne düzeyde ve ne yönde etki ettiği araştırılmıştır. Bu amaçla çoğunluğu Ankara merkezli olan şirketlerde çalışan kamu ve özel sektörde çalışanların toplam 246 işgörenden anket tekniği ile veri toplanmıştır. Katılımcıların örgütlerinde yer alan yönetim ile iletişim, eğitim fırsatı ve esnek iş programlarını ve bunların duygusal bağlılık ve iş tatminine etkisini araştıran soruları cevaplamaları istenmiştir. Toplanan veriler için geçerlilik ve güvenilirlik analizi yapılmıştır. Daha sonra betimsel istatistikleri, ANOVA testi ve regresyon hesaplamaları yapılmıştır. Çalışma sonucunda yönetim ile iletişim, esnek iş programı ve eğitim fırsatıyla, iş tatmini ve duygusal bağlılık arasında anlamlı ve olumlu bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human resource management is one of the most vital organs my organizations need to live on. Ensuring the continuity of organizations and supporting other functions make human resources applications mandatory. Both government regulations require a living system to determine today's conditions, staff selection and recruitment, training and development, career management, optimal working hours, wage management and organizational structures. The unit that carries out this system is human resources. Another aim of human resources is to develop practices that will ensure the continuity of existing personnel. It is also the responsibility of the human resources to create an appropriate work environment for the employees, to improve themselves through training and seminars, to make employees feel valuable, and to build trust and loyalty in the wake of this. In this study, it was researched management communication, training and development possibilities and flexible working conditions are influential on employees' affective commitment and job satisfaction, and if so, on what level and in what direction. For this purpose, a total of 246 worker survey data were collected from public and private sector employees working in Ankara based companies. Participants were asked to respond to inquiries about management and communication, training opportunities and flexible work programs in their organizations and their impact on affective commitment and job satisfaction. Validity and reliability analysis were performed for the collected data. Then descriptive statistics, ANOVA test and regression calculations were done. As a result of the study, management communication, flexible work program and training opportunity; job satisfaction and affective commitment were found to be significant and positive.