Öğretmen adaylarının özyeterlik inançlarının sınıf yönetiminde etik duyarlık düzeylerine etkisi
The effects of pre-service teachers' self-efficiency beliefs on their ethical sensitivity levels in classroom management
- Tez No: 512626
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
örneklemler için tek faktörlü varyans analizi, parametrik testlerin varsayımlarının Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının sınıf yönetiminde etik duyarlık düzeylerini, özyeterlik inançlarını ve özyeterlik inancının etik duyarlık üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışmada, nitel ve nicel yöntemin birlikte yer aldığı karma yöntem modellerinden biri olan yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Çalışmanın evreni ve çalışma grubuna 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Akdeniz Üniversitesinde okul öncesi, sınıf, Türkçe, sosyal bilgiler, fen bilgisi, ilköğretim matematik ve İngilizce öğretmenliği programlarında öğrenim görmekte olan öğretmen adayları dâhil edilmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde 437 anket, nitel bölümünde ise 21 öğretmen adayının okul deneyimi raporları ile bireysel ve odak görüşmelerden elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Nicel veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Birinci bölümde öğretmen adaylarının sınıf içinde yaşayabilecekleri durumlara ilişkin etik duyarlıklarını belirlemeye yönelik araştırmacı tarafından geliştirilen beşli Likert tipindeki“Sınıf Yönetiminde Etik Duyarlık”ölçme aracı; ikinci bölümde özyeterlik inançlarını tespit etmeye yönelik Tschanen-Moran ve Woolfolk-Hoy (2001) tarafından geliştirilen ve Çapa, Çakıroğlu ve Sarıkaya (2005) tarafından Türkçeye uyarlanan dokuzlu Likert tipindeki“Öğretmen Özyeterlik İnanç Ölçeği”, üçüncü bölümde ise kişisel bilgilerini belirlemeye yönelik maddeler bulunmaktadır. Nitel veri toplama aracı olarak; doküman analizi için öğretmen adaylarının okul deneyimi raporları, bireysel ve odak grup görüşmeleri için yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, Pearsonkorelasyon katsayısı, hiyerarşik regresyon analizi, parametrik testlerin varsayımlarının karşılandığı durumlarda bağımsız örneklemler için t-testi, ilişkisiz karşılanmadığı durumlarda Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Nitel veriler için de betimsel ve içerik analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmen adaylarının etik duyarlık düzeylerinin bazı boyutlarda cinsiyet, yaş, program, öğretmenlik mesleğini seçme nedeni değişkenleri açısından anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının özyeterlik inançları da anne ve baba eğitim durumu ile anne ve baba mesleği dışındaki demografik değişkenlerde anlamlı düzeyde farklılaşmıştır. Etik duyarlık ile özyeterlik inancı arasında anlamlı düzeyde olumlu bir ilişki saptanmıştır. Etik duyarlığın bazı boyutlarında öğrenci katılımını sağlama ve sınıf yönetiminde özyeterlik inancının anlamlı bir yordayıcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the ethical sensitivity levels in classroom management and self-efficacy beliefs of pre-service teachers, and the effect of self-efficacy on ethical sensitivity. In the study, convergent parallel design, which is one of the mixed method models in which both qualitative and quantitative research methods take place together, is used. The population and the working group of the study include the pre-service teachers who are studying at the departments of pre-school, primary school, Turkish, social science, science, elementary mathematics and English languages at Akdeniz University in 2017-2018 academic year. In the quantitative part of the study, the questionnaire gathered from 437 pre-service teachers and in the qualitative part of the study school experience reports, individual and focus interviews of 21 teacher candidates were assessed. As a quantitative data collection tool a questionnaire, which consists of three parts was used. In the first part, there is“Ethical Sensitivity in Classroom Management”assessment instrument, which is a fivepoint Likert type, developed by the researcher in order to determine the ethical sensitivities of the pre-service teachers about the situations, which they can confront in the class; in the second part, there is“Self-Efficacy Beliefs Scale”, the nine-point Likert type, developed by Tschanen-Moran and Woolfolk-Hoy (2001) and adapted to Turkish by Çapa, Çakıroğlu and Sarıkaya (2005) and in the third part, there are several questions related to their personal knowledge. As qualitative data collection tool, school experience reports of pre-service teachers for document analysis and semi-structured interview forms for individual and focus group interviews were used. In the analysis of the quantitative data, percentage, frequency, means, standard deviation, Pearson correlation coefficient, hierarchical, multiple linear regression analysis and in case the assumptions of parametric tests were satisfied, t-test for independent samples and one-way ANOVA were used. If they were not satisfied, Kruskal Wallis test was utilised. In qualitative analysis, descriptive analysis and content analysis were conducted. As a result of the study, it was determined that the ethical sensitivity levels of pre-service teachers differed significantly in some dimensions in terms of gender, age, program and the reason for choosing a teaching profession variables. The selfefficacy beliefs of the pre-service teachers also differed significantly in the demographic variables except parental education status and parental occupation. There is a significant positive relationship between ethical sensitivity and selfefficacy belief. Self-efficacy belief in student engagement and classroom management has been found to be a significant predictor of ethical sensitivity in some dimensions