Görsel sanatlar öğretmeni adaylarının görsel sanatlar dersi öğretimine yönelik tutumlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Determining in terms of various variable of pre-service visual arts teachers attitudes toward teaching of visual arts course
  1. Tez No: 512644
  2. Yazar: DERYA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP GÖKDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışma görsel sanatlar öğretmeni adaylarının akıllı tahta kullanımına yönelik tutumlarının, üst bilişsel farkındalıklarının, öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının ve teknolojiye yönelik tutumlarının görsel sanatlar dersi öğretimine yönelik tutumlarını yordayıp yordamadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Nicel araştırma desenlerinden korelasyonel araştırma modeli kullanılan çalışmaya dört farklı ilden 458 görsel sanatlar öğretmeni adayı katılmıştır. Bu süreçte öğretmen adaylarına“Akıllı tahta tutum ölçeği”,“Teknoloji tutum ölçeği”,“Öğretmenlik mesleğine yönelik tutum ölçeği”,“Üst biliş ölçeği-30”ve“Görsel sanatlar dersi öğretimi tutum ölçeği”uygulanmıştır. Çalışmada toplanan verilere betimsel ve kestirimsel istatistik uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmada yapılan analizler sonucu görsel sanatlar öğretimine yönelik tutumun tüm değişkenlerle pozitif yönlü ilişkisi olduğu tespit edildi. Görsel sanatlar öğretimine yönelik tutumun en yüksek düzeyde ilişki olduğu değişken akıllı tahtaya yönelik tutum olurken, teknolojiye yönelik tutum ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutum değişkenleri bunu izlemiştir. En düşük düzeydeki ilişki görsel sanatlar dersi öğretimine yönelik tutum ile üst biliş arasında belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmada görsel sanatlar öğretmeni adaylarının akıllı tahtaya yönelik tutumlarının, öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının, teknolojiye yönelik tutumlarının ve üst bilişlerinin görsel sanatlar öğretimine yönelik tutumu tahmin ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine whether the attitudes of visual arts teachers towards intelligent board use, metacognitive awareness, attitudes towards the teaching profession and attitudes towards technology are directed towards teaching visual arts lessons. Method: 458 pre-service visual arts teachers participated in the study using the correlational research model from the quantitative research designs. In this process, scales were applied to pre-service teachers.“Smart board attitude scale”,“Technology attitude scale”,“Attitude scale for teaching profession”,“Metacognition scale-30”and“Attitude scale for teaching visual arts lesson”were applied to teacher candidates. Findings: Analyzes in the study found that the attitude toward the ending visual arts teaching was positively related to all variables. While attitudes toward visual arts teaching are the highest attitudes towards the variable intelligent board, attitudes toward technology and attitudes towards teaching profession are followed. The relationship at the lowest level was determined between attitude toward teaching visual arts lessons and metacognition. Results: The study show that visual arts teacher candidate 'attitudes towards the smart board, attitudes towards the teaching profession, attitudes towards technology and their metacognitions' attitude towards teaching visual arts.