Uzaktan eğitim ile uyumlaştırılmış armoni dersinin öğrenci bilgi, beceri ve tutumlarına etkisi
Effect of harmony course harmonized with distance education on student knowledge, skills and attitudes
  1. Tez No: 714137
  2. Yazar: YİĞİT CAN EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OKVURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, Uzaktan Eğitim ile uyumlaştırılmış armoni dersinin öğrenci bilgi, beceri ve tutumlarına etkisi incelenmiştir. Karma yöntem desenlerinden yakınsayan desen kullanılmış, nicel ve nitel ölçmeler ayrı yapılmıştır. Katılımcıların bilgi, beceri ve tutumlarını ölçmek için çalışmanın nicel boyutunda Armoni dersi başarı testi, temel müzik teorisi başarı testi, dijital okuryazarlık ölçeği, Armoni dersine ilişkin tutum ölçeği; çalışmanın nitel boyutunda ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ve bir iletişim aracı olan Telegram'dan elde edilen veriler kullanılmıştır. Yapılan uygulama sonucunda katılımcıların armoni ve temel müzik teorisi bilgileri (tmtb) son test lehine istatistiksel olarak anlamlı sonuçlanmıştır. Katılımcıların dijital okuryazarlık düzeylerinde önemli bir artış gözlenememiş ve dijital okuryazarlık düzeyleri ile Armoni dersi başarısı arasında bir ilişki bulunamamıştır. Kullanılan öğrenme yönetim sistemi'nin (ÖYS) kullanıcı dostu olmasının bu sonuca sebep olduğu düşünülmektedir. Nitel bulgular ışığında; derslerin kaydediliyor olması ve düzenli olarak öğrenci-öğretmen-içerik üçgeninde iletişim-etkileşimin aktif tutulması öğrenmeyi kolaylaştırmakla birlikte öğrenme motivasyonunu artırdığı görülmektedir. Çalışma kapsamında uzaktan eğitim ile öğrenenlere yönelik ders çalışma stratejileri, armoni dersi için bir öğretim programı, sosyal medya ve iletişim araçlarının armoni eğitiminde kullanımına yönelik örnekler sunulmuştur. Katılımcıların tmtb'sindeki eksikliklerin armoni öğrenmesine engel olmadığı, armoni eğitimi sürecinde bu bilgilerinde ilerleme olduğu görülmüştür. Sosyal medya için çeşitli materyallerin hazırlanması ve öğrenenlerin bu materyallerle sistematik bir şekilde etkileşimde bulunması, ÖYS'lerinin günümüz teknolojisi ile mükemmel uyum içinde çalışabilmesi için iyileştirmelerin yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of harmony course harmonized with Distance Education on students' knowledge, skills and attitudes was examined. Convergent design from mixed method designs was used, and quantitative and qualitative measurements were made separately. In order to measure the knowledge, skills and attitudes of the participants, in the quantitative dimension of the study, Harmony course achievement test, basic music theory achievement test, digital literacy scale, attitude scale towards Harmony course; In the qualitative aspect of the study, semi-structured interview form and data obtained from Telegram, a communication tool, were used. As a result of the application, the harmony and basic music theory knowledge (bmtk) of the participants were statistically significant in favor of the post-test. No significant increase was observed in the digital literacy levels of the participants, and no relationship was found between the digital literacy levels and the success of the Harmony course. It is thought that the user-friendliness of the learning management system (LMS) used causes this result. In the light of qualitative findings; It is seen that the recording of the lessons and keeping the communication-interaction active in the student-teacher-content triangle on a regular basis not only facilitates learning but also increases learning motivation. Within the scope of the study, study strategies for distance education learners, a curriculum for harmony lesson, examples of the use of social media and communication tools in harmony education are presented. It was observed that the deficiencies in the participants' bmtk did not prevent them from learning harmony, and there was an improvement in this knowledge during the harmony education process. It can be suggested that improvements should be made so that various materials for social media are prepared and learners interact with these materials in a systematic way, and LMSs can work in perfect harmony with today's technology.