Cumhuriyet Döneminden günümüze afiş sanatının gelişimi
  1. Tez No: 51265
  2. Yazar: GÜROL YERALTI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİYAZİ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET“Cumhuriyet Döneminde Günümüze Afiş Sanatının Gelişimi”adlı araştırma üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde; afiş tasarımının kaynağı olan grafik sanatların tanımı, grafik sanatçılarımızın görüşleriyle; mağara duvarlarından başlayarak, çağdaş anlamda ülkemize girişi ve Cumhuriyet dönemindeki durumu incelendi. Ülkemizde bugünkü anlamda grafik sanatı ile ilgili gelişmeler yirminci yüzyıl içinde yoğunluk kazandığından dolayı, bu gelişmeler (kurum, ve ürün) olarak daha kapsamlı bir biçimde ele alındı. Kitle iletişiminin en önemli araçları arasında yer alan ve afişin tanımı ve işlevi ile başlayan ikinci bölüm, çeşitli afiş tasarımcıların görüşleri ve afişin tarihçesi ile geliştirildi. Ayrıca, Toulouse Lautrec'in sanat anlayışı ve eserlerine yer verilen bu bölüm, konumuzun ismi de olan“Cumhuriyet Dönemin'den Günümüze Afiş Sanatının Gelişimi”ile bitirildi. Üçüncü bölümde ise, afiş tasarımının kitle iletişimi açısından önemine değinilirken, kültürel, sosyal ve ticari alandaki durumuna da yer verildi. Ayrıca araştırma konusu çeşitli afiş tasarımcılarının başarılı afiş çalışmalarıyla da zenginleştirildi. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY ı The research called“The Development Of The Arts Of Poster From The Period Of Republic To The Present”consists of three main parts. In the firsts part of this study the definition of the graphical arts which is the source of the poster designing, with the sights views of our graphic artists; starting from the cawe walls to entering our country with the contemporary sense meaning and it's situation in the Republican Period has been examined. Because that, in our country, the developments of graphic art, in today's understanding gained density in the twentieth century, these improvements have been handled more extensively as institutions and out puts. The second part starting with the definition and the function of poster which is a mong the most important means of the social communication, has been eloborated with various poster designers views and the historical background of the poster. In addition, this part-in which Toulouse Lautrec's art understanting and works take place has been finished with“The Development. Of The Art Of Poster From The Period Of Republic To The Present”That is also the name of our subject. As for the third part, while refering to the importance of poster designing from the view of the social communication, it's position in culture!, social and commercial fields has been given place also. Besides, the research has also been enriched with the successful works of posters by various poster designers. IV