Mala dayalı futures piyasalarının işleyişi, İzmir Vadeli İşlem Borsasına ilişkin değerlendirme ve öneriler
  1. Tez No: 51266
  2. Yazar: SERPİL ALTINIRMAK
  3. Danışmanlar: - -
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bir ülkenin ekonomisinde, dış ekonomik ilişkilerinde ve sosyal yapısında meydana gelen değişmeler, o ülkede finans sistemini oluşturan kurumların, kullanılan finansal araçların çeşitlenmesini beraberinde getirmektedir. Dünya ekonomisinde gittikçe artan belirsizlikler ve fiyat dalgalanmaları dikkatli bir risk yönetimini zorunlu hale getirmektedir. Finansal sistemin gelişmesiyle ortaya çıkan“vadeli işlem piyasaları”, özellikle fiyat dalgalanmalarının yarattığı bu risklerin yönetilmesini sağlayarak geleceğe yönelik tahminlerde bulunmayı kolaylaştırmaktadır. Özellikle futures işlemlerinin kullanımı ile birlikte fiyatlarda istikrar ve paranın piyasada daha hızlı bir dönüşüm mekanizması sağlaması, ülkemizde futures piyasalarını gündeme getirmiştir. Bu yüzden futures piyasaları ile ilgili bir çalışma yapma zorunluluğu görülmüştür. Türkiye'de öncelikle pamuk üzerine futures işlemlerinin yapılmaya başlanması planlandığından, çalışma mal piyasalarına yönelik hazırlanmıştır. Ancak mekanizmanın işleyişi açısından finansal araçlar veya mal üzerine işlemler büyük benzerlikler göstermektedir. Sonuç olarak şu söylenebilir: Türkiye'de gerek mal gerekse finansal araçlar üzerinde vadeli işlemler yapılması zorunlu hale gelmiştir. Bu piyasaların serbest piyasa ekonomisine sağlayacağı katkılardan ve dünya finans sistemiyle bütünleşmemizi sağlayacak avantajlarından vakit kaybetmeden faydalanmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In a nation's economy, changes in external economical relations and its social structure cause a diversification in financial instruments used, which constitute financial system of that country. Constantly increasing uncertainties and price fluctuations necessiate a risk management that implemented carefully. Futures market, which emerged thanks to developed financial system, make forecasting easy by managing the risks created especially by price fluctuations. Futures market has taken attention in Turkey since a more rapidly exchange mechanism of money and stability in prices have been realized using futures transactions. Thus, a study about futures markets became a necessity. Since futures market transactions were planned to start with cotton market, this study was prepared on commodity markets. Yet, financial instruments and transactions on commodities are similar in terms of operation of the mechanism. As a result, it became a necessity to use futures transactions on financial institutions. We had better take advantage of the contribution of these markets to free market economy and the integration to the worldwide finance system.