1980 sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın para politikası uygulamaları
- Tez No: 51264
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Türkiye'de 1980 sonrasında uygulanan para politikaları geniş ölçüde tartışma konusu olmaktadır. Bu tartışmaların büyük bir bölümü ise TCMB'nın önceden belirleyip uyguladığı, bir parasal programının olup olmadığı etrafında yoğunlaşmaktadır. Bilindiği gibi para politikası, ülke ekonomisinin istikrarlı bir gelişme göstermesinde önemli işlevlere sahiptir. TCMB'de para politikasının oluşturulması ve uygulanmasından büyük ölçüde sorumludur. TCMB'nın 24 Ocak 1980 kararlan sonrasında uygulamaya koyduğu para politikasının amacı, yaşanan parasal istikrarsızlığın finansal piyasalara yansımasını önlemek, böylece reel sektördeki belirsizlikleri bir ölçüde azaltmak ve parasal istikrarsızlığın genel bir ekonomik istikrarsızlığa dönüşmesini önlemek olmuştur. Bu çalışmada, TCMB'nın 1980 sonrası dönemde uyguladığı para politikası incelenmiştir. Birinci bölümde, Türkiye'de para politikası göstergeleri ve parasal büyüklüklerin 1980 sonrası gelişimleri açıklanmıştır. İkinci bölümde, TCMB'nın gösterge ve hedef seçimi ve temel makro ekonomik büyüklüklere yönelik politikalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, TCMB'nın 1980 sonrası dönemde uyguladığı para politikası ve temel makroekonomik büyüklüklere yönelik uygulamaları incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, 1980-1995 yıllan arasında yer alan zaman dilimi içinde, TCMB'nın ülke ekonomisinin parasal istikrarını sağlıyamadığı ve bu istikran sağlamaya yönelik ciddi parasal programlara sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Monetary policies undertaken after 1980 in Turkey have been widely discussed. Most of these discussions focused on whether Central Bank of Turkey has a monetary programme or not. As known, monetary policy has important functions to provide a stable growth of any economy. Central Bank of Turkey is responsible for conducting and carrying out the monetary policy. The purpose of monetary policy that Central Bank of Turkey carried out after January 1980 is to prevent effects of economic instabilities into economy wide instabilities. In this study, we examine the monetary policy carried out by Central Bank of Turkey. Study planned as follows. In the first part, we try to explain how monetary policy indicators and monetary aggregates changed after 1980. In the second part, we examined policies of Central Bank of Turkey toward the monetary indicators and targets and basic macro economic aggregates. In ' the third part, we examine how successfully Central Bank carried out the monetary policy after 1980. Finally, between years of 1980 and 1995, we reached the conclusion that the Central Bank of Turkey has not been successful to provide monetary stabilization. The Bank has no serious monetary programme toward monetary stabilization.