Pedı̇atrı̇k hastalarda macı̇ntosh ları̇ngoskop ve C-MAC vı̇deoları̇ngoskop ı̇le gerçekleştı̇rı̇len orotrakeal entübasyon başarısının retrospektı̇f olarak karşılaştırılması
Comparison of CMAC D blade video-laryngoscopy and direct laryngoscopy in paediatric patients
- Tez No: 512667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLLEM SELVİ CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmada trakeal entubasyon gerçekleştirirken çocuklarda C Mac D blade ve Macintosh laringoskopları: entübasyon süresi, entübasyon deneme sayısı ,oksijen satürasyonunda değişiklikler, anormal hemodinamik bulgular da dahil yan etkiler kıyaslanması amaçlandı. Yöntem: Etik komite onamı ve bilgilendirilmiş onam alındıkdan sonra orotrakeal entubasyon gerektiren ve farklı cerrahi girişimler yapılacak 56 ASA I-III pediatrik hasta (10-30 kg) bu retrospektif çalışmaya dahil edildi. C Mac D Blade videolaringoskop (n=28) ve konvansiyonel Macintosh laringoskopla (n=28) entübe edilen hastalara ait veriler analiz edildi.Tüm hastalar her iki laringoskopuda kullanmakta tecrübeli tek anestezist tarafından entübe edildi. Bulgular: Sonuçlar SPSS for Windows version 15.0 ile analiz edildi. Tanımlayıcı veriler ortalama ±SD olarak gösterildi.C Mac ve Macintosh için ortalama entubasyon süresi sırasıyla 21±9 sn ve 41±7 sn olarak bulundu. (p< 0.05). C Mac D Blade ile entübasyon süresi Macintosh laringoskopla kıyaslandığında anlamlı derecede kısa olduğu saptandı. Değerlendirilen iki laringoskop açısından gruplar arasında entübasyon başarısı ve entübasyon sonrası hemodinamik parametrelerde anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Pediatrik hastalarda C Mac D Blade le gerçekleştirilen entübasyon süresi konvansiyonel Macintosh laringoskopiye göre daha kısadır. Bunun dışında diğer parametreler açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Background: We aimed at comparing the performance of the C MAC D blade and Macintosh laryngoscopes when performing tracheal intubation in children with regard to: intubation time; number of attempts at intubation; changes in oxygen saturation; and adverse effects, including abnormal haemodynamic response to endotracheal intubation. Methods: After ethical committee approval and informed consent, 56 ASA IIII pediatric patients (10 -30 kg) scheduled for various surgical operations requiring intubation were enrolled in this retrospective study. Patients datas were analyzed in whom undergone intubation using a C MAC D Blade (n= 28) and Macintosh (n=28) laryngoscope. All patients were intubated by one anaesthetist experienced in the use of each laryngoscope. Results: Collected data were analyzed with the SPSS for Windows version 15.0. Descriptive statistics were given as mean±SD. The mean intubation time with CMAC and Macintosh were 21±9 and 41±7 respectively (p< 0.05). C MAC D blade laryngoscope performed best in these patients, reducing intubation time and the need for optimization manoeuvres, compared with the Macintosh laryngoscope. There were no differences in success rates or haemodynamic profiles post-intubation parameters between any of the devices tested. Conclusion: C MAC D blade laryngoscope performed shorter intubation time than the conventional Macintosh laryngoscopes in pediatric patients. The results for all parameters except this were similar for the two groups.