Türkiye'de riskli yapı stokuna yönelik kentsel dönüşüm çalışmaları ve maliyet analizi: Bir vaka çalışması
Urban transformation studies and cost analysis for the risky building stock in Turkey: A case study
- Tez No: 512683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, 2013 yılında yürürlüğe giren ve riskli bina dönüşüm sürecini daha hızlı ve pratik hale getiren Riskli Bina Tespit Esasları (RBTE) incelenmiştir. Riskli bina tespitinin yapılması sürecinde karşılaşılan problemler ortaya konulmuş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Riskli bina tespiti sürecinde maliklere devlet tarafından sağlanan yardımlar ve destekler açıklanmıştır. Bu bağlamda, Ankara'da bulunan 1984 yılında yapılmış 8 katlı bir binanın riskli yapı olup olmadığı RBTE'ye göre irdelenmiş ve sonuçta kentsel dönüşüm kapsamında yıkılmasına karar verilmiştir. Yıkım kararı verilen binanın maliklerine sağlanan destek miktarları hesaplanmıştır. Ayrıca, binanın güçlendirme ve yeniden inşa maliyetleri belirlenerek fayda-maliyet analizi yapılmıştır. Fayda-maliyet analizi sonuçlarına göre, binanın güçlendirilmesinin daha ekonomik olacağı sonucu çıkmasına rağmen, beton dayanımının 9,50 MPa olması sebebiyle binanın yıkılmasının daha uygun olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Risky Building Determination Principles (RBDP) were examined, which went into effect in 2013 and made the risky building transformation process faster and more practical. The problems encountered in the process of determination risky buildings were put forward and solution proposals were presented. In the process of risky building detection, benefits and supports provided to the owners of the building by the state were explained. In this context, a 8-storey building built in 1984 in Ankara was scrutinised according to RBDP whether it is risky or not and as a result it was decided to be demolished within the scope of urban transformation. The amount of support provided to the owners of the building to which demolition decision taken were calculated. In addition, the cost of reinforcement and reconstruction of the building were determined and cost-benefit analysis was carried out. Despite of the fact that according to cost-benefit analysis the strengthening of the building would be more economical, the building should be demolished, since the strength of concrete used in the building is about 9.50 MPa.