Osmaniye kent merkezinin (OKM) geoteknik özelliklere bağlı mikrobölgeleme haritalarının değerlendirilmesi
Osmaniye city center (OCC) evaluation of geotechnical properties due microzonation map
  1. Tez No: 512685
  2. Yazar: SERDAR BAYRAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Osmaniye Belediye Başkanlığı tarafından İMAKSU A.Ş'ye hazırlattırılan, 8500 hektarlık bir alanı kapsayan“İmar Planına Esas Mikrobölgeleme Etüt Raporu”ndan faydalanılacaktır. Kaynak raporda bulunan yerleşim alanı sınırlarında daha önceden Maden Tetkik ve Arama (MTA) tarafından yapılmış jeoloji haritaları üzerinde alüvyon birimin gözlendiği alanlar 330 m x 330 m ve diğer tüm birimlerin gözlendiği alanlar 400 m x 400 m boyutlu hücre sistemine ayrılarak her hücrenin ortasına gelecek şekilde sondaj çalışması yapılmıştır. Her hücrenin ortasına gelecek şekilde çalışması yapılan sondaj loglarından 15 adet sondaj kuyusu seçilecektir. Seçilecek 15 adet sondaj kuyusunun 15 bölgeyi temsil ettiği kabul edilecek ve temsil edilen bu bölgelerdeki veriler kullanılarak modellenen temsili profillerin zemin davranış analizleri, 1 boyutlu eşdeğer lineer analiz yöntemine dayalı ProShake 2.0 programı ile yapılacaktır. Yapılan analiz sonucu elde edilen farklı kaynaklı jeolojik veriler yorumlanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The“Microzonation Study Report Based on the Reconstruction Plan”covering an area of 8500 hectares prepared by Osmaniye Municipality to İMAKSU A.Ş. will benefit from this report. The areas where the alluvial unit was observed on the geology maps previously made by Mineral Research and Exploration (MTA) were 330 m x 330 m and the areas where all other units were observed were separated into a 400 m x 400 m cell system and drilling works were done in the center of each cell. 15 drilling wells will be selected from the drilling logs to be worked on in the middle of each cell. It is assumed that 15 drilling wells to be selected represent 15 regions and the ground behavior analysis of the representative profiles modeled using the represented data in these regions will be done with ProShake 2.0 program based on 1D equivalent linear analysis method. We will try to interpret the different source geological data obtained from the analysis result.