Video konferans sisteminde MATLAB yardımıyla görüntü analizleri
Image analyses using MATLAB in video conference system
- Tez No: 512690
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sunulan tez çalışmasında, video konferans sistemleri hakkında detaylı bilgi edinilerek, gerçekleştirilen uygulamalar kapsamında video konferans kayıtları oluşturulmuş, sonrasında söz konusu video kayıtları Matlab yazılımına aktarılarak görüntü analizleri yöntemleriyle, video konferans uygulamalarında kullanılan kameraların görüntü kalitesi hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmada sırasıyla; video konferans sistemleri hakkında literatür taraması yapıldı. Piyasada bulunan video konferans sistemlerine ait cihazlar hakkında araştırma yapıldı. Grup konferans imkânı sağlayan,“Logitech Group ConferenceCam”ürünü incelendi ve bu ürün kullanılarak video konferans uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Video konferans uygulaması için“Logitech Group ConferenceCam”donanımı, dizüstü bilgisayar ve Skype arayüz programı kullanıldı. Gerçekleştirilen video konferansları kayıt altına alabilmek için“Icecream Screen Recorder”yazılımından yararlanıldı. Kayıt altına alınan video konferans görüşmelerinden üç adedi için Matlab uygulamaları yapıldı. Hazırlanan video kayıtlarında, video konferansı gerçekleştiren taraflardan birinde Toshiba dizüstü bilgisayara bağlı“Logitech Group ConferenceCam”donanımı var iken, diğer tarafta 1 ve 2 no'lu video kaydında Iphone 5S, 3 no'lu video kaydında ise Iphone 7Plus telefonu kullanıldı. Bu çalışmada amaç, farklı kameralar ile çekilen görüntülerin Sinyal-Gürültü Oranı (SNR) değerlerinin kıyaslanması olmuştur. Elde edilen değerler ile kamera kaliteleri hakkında değerlendirmeler yapılmış, ancak görüntüler aynı ortam şartlarında elde edilmediğinden, kamera görüntü kalitelerinin doğrudan birbirine bağlanmasında, sadece SNR değerlerinin yeterli olmayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, detailed information about video conferencing systems was obtained and video conferencing records were prepared within the scope of the implemented applications. Then, the video recordings were transferred to Matlab software and evaluated about the image quality of the cameras used in video conferencing applications by image analysis methods. In the study; the literature on video conferencing systems was reviewed. The research was conducted on the devices of video conferencing systems in the market. The“Logitech Group ConferenceCam”product, which provides group conference facilities, was reviewed and video conferencing applications were conducted using this product. For video conferencing, the“Logitech Group ConferenceCam”hardware, laptop computer and Skype interface software were used.“Icecream Screen Recorder”software was used to record video conferences. Matlab applications for three of recorded video conference calls were made. On the other hand, Iphone 5S was used for video recordings 1 and 2, and Iphone 7Plus was used for video recording 3, while the video conferencing included the“Logitech Group ConferenceCam”equipment connected to the Toshiba laptop computer. The aim of the study was to compare the Signal-to-noise ratio (SNR) values of images taken with different cameras. Evaluations were made on the camera qualities with the obtained values, but since the images were not obtained under the same ambient conditions, only the SNR values would be insufficient for direct connection of the camera image qualities.