Deterjan İçeren Bir Atık Sudan Lineer Alkil Sülfonat'ın(LAS) Aktif Karbon Adsorpsiyonu İle temizlenmesi Ve Aktif Karbonun Rejenerasyonu
Treatment of Linear Alkyl Sulfonate (LAS) Containing the Detergent Wastewater Using Activated Carbon Adsorption and Regeneration of the Activated Carbon
- Tez No: 512713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİYE PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, LAS içeren bir atık suyun aktif karbon adsorbsiyonu ile temizlenmesi ve aktif karbonun rejenerasyonu incelenmiştir. Su içerisindeki LAS konsantrasyonu metilen mavi yöntemi ile tayin edilmiştir, belli konsantrasyonları içeren LAS'lı su numuneleri farklı aktif karbon miktarları ile muamele edilerek adsorbsiyon sonrasında çözeltideki LAS konsantrasyonu ölçülerek tek tabaka adsorbsiyonu için lineerleştirilmiş Langmuir ve Freundlich izotermleri çizilerek bu izoterm denklemlerinin sabitleri bulunmuştur. Böylece aktif karbonun temizleme kapasitesi“qm”, entalpi ile ilgili bir sabit olan“KA”maddenin özelliklerine bağlı ve hakiki adsorpsiyon için daima 1 den büyük olması gereken“n”ve yine maddenin özellikleri ile ilgili sabit olan“Kf”değerleri hesaplanmıştır. İkinci aşamada ise H2O2'nin %3'lük çözeltisi kullanılarak aktif karbon rejenerasyon işlemine tabi tutulmuştur. Rejenere edilmiş aktif karbon kullanılarak adsorpsiyon işlemi tekrarlanmış ve lineerleştirilmiş Langmuir ve Freundlich izotermleri çizilmiştir. Çizilen grafik yardımı ile hesaplanan denklem sabitleri temiz aktif karbon için hesaplanan sabitlerle karşılaştırılarak rejenerasyon sonucunda aktif karbonun adsoplama kapasitesinde bir düşüş olduğu ve maddenin özelliklerinin değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work the cleaning of wastewater containing LAS with activated carbon adsorption and activated carbon regeneration has been studied. The Las concentration in the water has been determined by the method of methylene blue. Wastewater containing different concentrations of LAS has been treated with different activated carbon amounts. After the adsorptions, the LAS concentration in the solution has been measured. Langmuir ve Freundlich isotherms linearized for monolayer adsorption has been drawn and the coefficients of these isotherms equations has been found. Thus the cleaning capacity of the activated carbon“qm”, the coefficient of enthalpy“KA”,“n”is related to the specialties of the substance which has to be greater than on for real adsorption and the coefficient“Kf”which is related with specialties of substance has been calculated. In the second step the activated carbon has been regenerated by using the %3 solution of H2O2. The adsorption process has been repeated by using regenerated activated carbon and linearized Langmuir ve Freundlich isotherms have been drawn. By comparing coefficients calculated with the helps of the graphic are drown with the coefficients calculated for clean activated carbon it has been shown that there is a decrease in the adsorption capacity of activated carbon after the regeneration and a change in the specialties of the substance has been observed.