Çok dişli tiyokarbohidrazonlar ve bunların bazı komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of multidentate thiocarbohydrazones and their some metal complexes
  1. Tez No: 512714
  2. Yazar: YELİZ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ERÇAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çalışmamızda; sübstitüe 2-OH-benzofenonlar (keton) ve tiyokarbohidrazid (diamin)' den çıkılarak beş adet yeni simetrik bistiyokarbohidrazon ligandı [L1: Bis(2-hidroksibenzofenon) tiyokarbohidrazon, L2: Bis(2-hidroksi-4-metoksibenzofenon)tiyokarbohidrazon, L3: Bis(2-hidroksi-4-oktiloksibenzofenon) tiyokarbohidrazon, L4: Bis(2-hidroksi-4-metoksi-4'-metilbenzofenon) tiyokarbohidrazon ve L5: Bis(4-alliloksi-2-hidroksibenzofenon) tiyokarbohidrazon] sentezlendi. Bu ligandların [MoO2(acac)2] ile reaksiyonlarından altı adet yeni solvate dioksomolibden(VI) kompleksi, [MoO2(L1-L5)(ROH)] R= CH3, C2H5 veya C4H9), sentezlendi. Yine ligandların NiCl2.6H2O tuzları ile trifenilfosfin (PPh3) varlığında reaksiyonlarından beş adet yeni karışık ligandlı Ni(II) kompleksi, [Ni(L1-L5)(PPh3)] elde edildi. Sentezlenen bileşiklerin yapıları elementel analiz, IR, 1H-NMR, UV-Visible spektroskopisi ve Kütle spektrometrisi ile incelendi. L2 ve L5 ligandı ile [MoO2L1(MeOH)] ve [NiL2(PPh3)] komplekslerinin tek kristal yapıları X-ışını kırınımı yöntemi ile çözüldü. [MoO2L1(MeOH)] ve [NiL2(PPh3)] komplekslerinin X-ışını yapılarında ligandların ONS donör olarak davrandıkları bulundu. Sentezi yapılan bileşiklerin antioksidan aktiviteleri CUPRAC yöntemi ile, çeşitli bakteri ve mantarlara karşı antimikrobiyal aktiviteleri de mikrodilusyon yöntemi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In our study; five new symmetric bisthiocarbohydrazone ligands [L1: Bis(2-hydroxybenzophenone) thiocarbohydrazone, L2: Bis(2-hydroxy-4-methoxybenzophenone) thiocarbohydrazone, L3: Bis (2-hydroxy-4-octyloxybenzophenone) thiocarbohydrazone, L4: Bis(2-hydroxy-4-methoxy-4'-methylbenzophenone) thiocarbohydrazone and L5: Bis(4-allyloxy-2-hydroxybenzophenone) thiocarbohydrazone] were synthesized by the reaction of substitue 2-OH-benzophenones (ketone) and thiocarbohydrazide (diamine). Six new solvate dioxomolybdenum(VI) complexes, [MoO2(L1-L5)(ROH)] R= CH3, C2H5 or C4H9), were synthesized from reactions with L1-L5 ligands and [MoO2(acac)2]. Five new mixed ligand Ni(II) complexes, [Ni(L1-L5)(PPh3)], were obtained from reactions of L1-L5 ligands with NiCl2.6H2O salt in the presence of triphenylphosphine (PPh3). The structures of the synthesized compounds were investigated by elemental analysis, IR, 1H-NMR, UV-Visible spectroscopy and mass spectrometry. Single crystal structures of [MoO2L1(MeOH)], [NiL2(PPh3)] complexes and L2, L5 ligands were solved by the X-ray diffraction method. In the X-ray structures of [MoO2L1(MeOH)] and [NiL2(PPh3)] complexes were found to be ligands acting as ONS donors. Antioxidant activities of the synthesized compounds were investigated by CUPRAC method and antimicrobial activities against various bacteria and fungi were examined by microdilution method.