Geleceğin dairesel çarpıştırıcısında 100 TeV'de lepton + jetlerin ölçülmesi
Measurement of lepton + jets at 100 TeV at future circular collider
  1. Tez No: 512718
  2. Yazar: GÖKHAN HALİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHBAN KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
QCD jetler ve lepton + jetler Standart Model ve Standar Model Ötesi fizik çalışmalarında baskın olarak ortaya çıkan arka plan süreçleridir. Aranan sinyaller ise bu arka planlar arasında kaybolmaktadır. Bu arka planların altında yatan olayları irdelemek ve anlayabilmek, günümüzde ve gelecekte yapılacak parçacık fiziği çalışmaları açısından çok önemlidir. Bu tez çalışmasında, 2035'li yıllarda kurulması planlanan Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısının parametreleri kullanılarak w+jetler →〖lv〗_l kanalı, iki farklı olay üreticisi, iki farklı Parçacık Dağılım Fonksiyonu ve üç farklı algıç kartı kullanılarak iki jetli durumlara kadar olaylar üretilmiştir. Üretilen olayların analizleri yapılarak, kinematik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
QCD jets and lepton + jets are the background processes that predominate in the Standard Model and Beyond Standard Model physics studies. Understanding the underlying events of these backgrounds is very important in terms of particle physics studies. In this thesis, events up to two jets were generated by using the parameters of the Future Circular Collider, which was planned to be established in the year 2035. Events generated by using channel with two different event generators, two different PDF's and three different Detectors cards. Finally, analyzes of the generated events were made and their kinematic properties were examined.