Yeni nesil çarpıştırıcılarda temas etkileşimlerin araştırılması
Investigation of contact interactions in next generation colliders
- Tez No: 955440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF OĞUZHAN GÜNAYDIN, DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Parçacık fiziğinin Standart Modeli, temel parçacıkları ve güçlü, zayıf ve elektromanyetik kuvvetler aracılığıyla etkileşimlerini tanımlamak için en sağlam ve deneysel olarak doğrulanmış çerçeveyi sağlar. Bununla birlikte, parametre fazlalığının kökeni, kuvvetlerin birleştirilmesi ve fermiyonlar içinde alt yapıların olası varlığı dahil olmak üzere birkaç temel soruyu çözümsüz bırakır. Bu sorunları gidermek için çeşitli Standart Model Ötesi (BSM) teorileri önerilmiştir. Bunlar arasında, Kompozit Modeller, fermiyonların temel olmadığını, ancak bir kompozitlik ölçeği (Λ) ile karakterize edilen preonlar olarak bilinen daha temel bileşenlerden oluştuğunu öne sürmektedir. Bu çalışmanın amacı, yeni nesil çarpıştırıcıların fermiyonların kompozitlik ölçeğini araştırma potansiyelini ortaya çıkarmaktır. Araştırma özellikle, Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı (FCC) altyapısına dayanan yeni nesil müon-proton (𝜇𝑝) çarpıştırıcılarına odaklanmaktadır. Temas etkileşimlerinin etkin Lagranjiyeni, Monte Carlo hesaplama tekniklerine dayanan CalcHEP benzetim programına girildi ve FCC tabanlı müon-proton çarpıştırıcısı gibi yeni nesil çarpıştırıcılarda temas etkileşimleri incelenmiştir. Bu çalışmanın bulguları, birkaç on TeV mertebesindeki kompozitlik ölçek sınırlarının, bu tür gelecekteki çarpıştırıcılarda llqq-tipi dört fermiyon temas etkileşimleri aracılığıyla araştırılabileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar, gelecekteki çarpıştırıcı deneylerinin potansiyel fermiyon alt yapısını keşfetme ve maddenin temel bileşenleri hakkındaki anlayışımızı önemli ölçüde geliştirme kabiliyetini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Standard Model of particle physics provides the most robust and experimentally validated framework for describing elementary particles and their interactions via the strong, weak, and electromagnetic forces. Nevertheless, it leaves several fundamental questions unresolved, including the origin of parameter redundancy, the unification of forces, and the possible existence of substructures within fermions. To address these gaps, various Beyond the Standard Model (BSM) theories have been proposed. Among them, Composite Models suggest that fermions are not elementary but composed of more fundamental constituents known as preons, characterized by a compositeness scale (Λ). The objective of this study is to reveal the potential of next-generation colliders to probe the compositeness scale of fermions. Specifically, the research focuses on next-generation muon-proton (𝜇𝑝) colliders based on the Future Circular Collider (FCC) infrastructure. The effective Lagrangian of contact interactions was entered into CalcHEP simulation program, which is based on Monte Carlo calculation techniques, and contact interactions were examined in next-generation colliders such as FCC-based muon-proton colliders. The findings of this work demonstrate that compositeness scale limits on the order of several tens of TeV can be probed through llqq-type four-fermion contact interactions at such future colliders. These results underscore the capability of forthcoming collider experiments to explore potential fermion substructure and significantly enhance our understanding of the fundamental constituents of matter.