Employed mothers' work-family conflict and child outcomes: Mediating role of parenting
Çalışan annelerin iş-aile çatışması ve çocuk üzerinde olan etkileri: Ebeveynliğin aracı rolü
- Tez No: 512725
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı annelerin iş-aile çatışması ile çocuklarının davranışsal öz-düzenlemeleri arasındaki ilişkide ebeveynliğin aracı rolünü incelemektir. Ayrıca, annelerin sosyal desteği, yaşadıkları günlük zorlukları ve çocuklarının kızgınlık/hayal kırıklığı mizaç özelliklerini araştırmaktır. Çalışmaya yaşları 34-59 ay arasında değişen 109 çocuk ve anneleri katılmıştır. Bu çalışma a) annelerin iş-aile çatışması ve çocukların davranışsal öz-düzenlemeleri arasındaki ilişkide annelerin açıklayıcı akıl yürütme ebeveynliğinin aracı rolünü göstermiştir. Ayrıca, b) annelerin iş-aile çatışması, örgütsel desteği, ve çocukların kızgınlık/düş kırıklığı mizaç özelliklerinin annelerin açıklayıcı akıl yürütme ebeveynliğini açıkladığını; c) annelerin iş-aile çatışması ve aldıkları örgütsel desteğin anne sıcaklığını açıkladığını; d) çocuğun yaşı ve annelerin açıklayıcı akıl yürütme ebeveynlik özelliklerinin çocukların davranışsal öz-düzenleme becerilerini açıkladığını; e) çocukların kızgınlık/hayal kırıklığı mizaç özellikleri ve annelerin yaşadığı günlük zorlukların çocukların engelleyici kontrol problemlerini açıkladığını; ve son olarak; f) annelerin aldıkları yüksek oranda eş desteğinin iş-aile çatışması ve çocuk davranışsal öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkide düzenleyici değişken olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study was to examine the relationship between mothers' work-to-family conflict (WIF), children's behavioural self-regulation and mothers' parenting (warmth and inductive reasoning). Moreover, the effects of social supports (spousal support, extended family support, organizational support), parenting daily hassles, and child's anger/frustration was investigated. Children between 34 and 59 months of age, and their mothers participated in the study (N = 109). The findings of this study showed a) the mediating effect of maternal inductive reasoning between WIF and child behavioral self-regulation outcomes, and predictor roles of b) WIF, organizational support, and children's anger/frustration temperament on maternal inductive reasoning; c) WIF and organizational support on maternal warmth ; d) child's age and maternal inductive reasoning on child behavioral self-regulation skills; e) anger/frustration temperamental characteristic and parenting daily hassles on mother-reported child inhibition problems; and lastly f) moderator role of higher levels of spousal support on the link between mothers' WIF and child behavioral self-regulation skills.