İmam malik ve sahabe kavline yaklaşımı
İmam malik and its approach to companions' views
- Tez No: 512726
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İmam Mâlik, hem geride bıraktığı ilmî mirasla hem de talebeleriyle İslâm hukuku tarihinde önemli bir mevki elde etmiş ender şahsiyetlerden biridir. İmam Mâlik ayrıca günümüzde yaşayan dört büyük mezhepten biri olan Mâlikîlik mezhebini kuran önemli müçtehitlerden biridir. Hadis-fıkıh karışımından oluşan Muvatta'yı yazan Mâlik, fıkıh usûlünün teşekkül etmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu açıdan fıkıh usûlünün fer'i ve aslî delillerini etkin bir şekilde kullanan İmam Mâlik, fer'i deiller arasında yer alan sahâbe kavlini de hüccet olarak kullanmıştır. Sahâbe görüşü, sahâbe fetvası anlamında kullanılan sahâbe kavli fıkıh usûlü fer'i kaynakları arasında yer alan bir delildir. Bir çok müçtehit gibi İmam Mâlik de sahâbe kavliyle ihticac etmiştir. İmam Mâlik, fıkıh usûlünün oluşumuna etki eden sahâbe fetvalarından müstağni kalmamıştır. İmam Mâlik, sahâbe kavlini belli kriterle çercevesinde hüccet olarak kullanmıştır. Belli bir sistematiğe sahip olan İmam Mâlik, özellikle Amel-i Ehl-i Medîne delili karşısında sahâbe kavlini ciddi bir kirite tabi tutmuş; Amel-i Ehl-i Medîne'ye aykırı sahâbe kavliyle amel etmemiştir.
Özet (Çeviri)
Imam Mâlik, and scientific heritage left behind by the disciples of both have achieved a position in the history of Islamic law is one of the rare figures. Imam Malik also living today, one of the four major sects of Mâlikîlik mujtahids who is one of the sect. Muwattd by a mixture of Hadith Malik-fiqh, Islamic jurisprudence has played a crucial role in formation procedure In this respect, the fundamental evidence of canon law and the efficient use of predicate procedure Imam Malik, one of the predicate is not the opinion of the Companions used as the source. Opinion of the Companions, Companions Fatwa of the Companions used to mean the procedure of fiqh among the accessory sources of evidence. In the opinion of the Companions of Imam Malik has acted as a very mujtahids. Procedure affecting the formation of fiqh opinions of the Companions of Imam Malik, did not stay away. Imam Mâlik, the opinion of the Companions used as evidence in a certain criterion. Imam Malik has a systematic, especially in the face of evidence that Amel-i Ahl al-Madinah and the opinion of the Companions, a serious kirite then ended and he did not act with a view to the Companions, contrary to the Amel-i Ahl al-Madinah.