Anne baba ergen ilişkileri ile aile işlevleri arasındaki ilişkinin okul sosyal hizmeti açısından incelenmesi
Investigation of the relationship between mother father adolescent relationships and family functioning from a school social work perspective
  1. Tez No: 512729
  2. Yazar: ESRA KILIÇ CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. CENGİZ ÖZBESLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu araştırmada amaç, aile işlevselliğinin anne-baba-ergen ilişkisi üzerine etkisinin aile, ergen özellikleri ve okul bağlamında incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda karma araştırma modeli kullanılmıştır. Buna göre Anne-Baba-Ergen İlişkileri ve Aile Değerlendirme Ölçekleri uygulanarak ergenlerden nicel araştırma yöntemleriyle veri elde edilirken; araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formuyla anne-babadan nitel veri elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde regresyon, t-testi ve ANOVA analizleri, nitel verilerin analizinde içerik çözümlemesi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen nicel bulgular ve nitel bulgular doğrultusunda anne-baba-ergen ilişkileri ile aile işlevleri arasında karşılıklı anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Anne ilişkileri, baba ilişkileri ile aile değerlendirme ölçeğinin bazı alt boyutlarının ergenlerin yaş grubuna, annebabalarının medeni durumuna, annelerinin eğitim durumuna, yaşadıkları aile tipine, yaşadıkları ilçeye, gittikleri lise türüne, annelerinin mesleklerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca rehberlik servisine başvurma durumu, ergenlerin algıladıkları anne-baba tutumları ve ailelerine yönelik hissettikleri duygular bakımından anlamlı farklar bulunmuştur. Ayrıca aileyi çevreleyen sistemlerin (okul, akrabalar, yaşanılan çevre, arkadaşlar, kardeşler, vb.) anne-babaergen ilişkileri ve aile işlevselliği üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Anne-babaların ve ergenlerin yaşadıkları sorunlara çözüm arayışında olduğu ve bu çözümlerden bir tanesinin de okullar aracılığıyla kendilerine danışmanlık sunulması olduğu tespit edilmiştir. Bu noktada ergenlerin ve anne-babaların bu talepleri okul sosyal hizmeti kapsamında değerlendirilmiş ve ortaya çıkan sonuç öneri şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of family functioning on mother-father-adolescent relationship in family, adolescence characteristics and school context. Mixed research model is used for this purpose. In accordance with this, data were obtained from adolescents through quantitative research methods through applying mother-father-adolescent relationship and family functioning scales ; qualitative data were obtained from the parents through the semistructured interviews prepared by the researcher. While evaluating quantitative data, regression, t-test and ANOVA analysis methods were used; and content analysis method was used in interpreting qualitative data. The quantitative and qualitative findings revealed that there is a mutually significant relationship between motherfather- adolescent relationships and family functioning. It has been determined that mother relationships and father relationships and some of the subscales of the family functioning scale have significant differences according to adolescents' age group, parents' marital status, mother's educational status, family type, school type and mothers' professions. There were also significant differences in application to the counselling service, parental attitudes perceived by adolescents, and feelings towards their families. It has also been found that the systems surrounding the family (school, relatives, environment, friends, siblings, etc.) have an impact on mother-father - adolescent relationships and family functioning. It has been determined that parents and adolescents are seeking solutions to the problems they are experiencing, and that one of these solutions is providing counseling to them through schools. At this point, these requests of adolescents and their parents were evaluated within the scope of school social work and the resulting conclusion was presented as suggestions.