Sedanter lise öğrencilerinin kardiyovasküler endurans seviyelerinin belirlenmesi
Determination of cardiovascular endurance levels in sedentary high school students
- Tez No: 512737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sedanter Lise Öğrencilerinin Kardiyovasküler Endurans Seviyelerinin Belirlenmesi Amaç: Çalışmanın amacı lise öğrencilerinin kardiyovasküler endurans seviyelerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya, Gürün Anadolu Lisesi' nde öğrenim gören 14 ile 19 yaş aralığındaki sedanter öğrenciler (kadın 15.56±0.98, erkek 15.63±1.03) katılmıştır. Her bir katılımcı çalışma öncesinde bilgilendirilmiş ve katılımcılardan gönüllü onam formu alınmıştır. Katılımcılara 1600 metre yürüme koşu testi ve Harvard basamak testi uygulanmıştır. 1600 metre yürüme koşu testine gönüllü sedanter, 57 erkek, 55 kadın katılmıştır. Harvard basamak testine gönüllü sedanter, 60 erkek, 60 kadın katılmıştır. Testlere başlamadan önce bireylerin kilo ve boy ölçümleri alınmıştır. Bireylere test başlamadan önce ve test bittikten sonra 1., 3., 5. dakikalarda kalp hızı ve oksijen saturasyonları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Determination of Cardiovascular Endurance Levels in Sedentary High School Students Aim: The purpose of the study is to examine cardiovascular endurance levels of high school students. Materials and Method: Sedentary students between 14 and 19 years of age (female 15.56±0.98, male 15.63±1.03) who attended Gürün Anadolu High School participated in the study. Each participant was informed in advance of the study and a voluntary consent form was obtained from the participants. Participants were subjected to a 1600-meter walk test and a Harvard step test. Sedentary volunteers, 57 males / 55 females, participated in one mile run-and-walk test. Sedentary volunteers, 60 males / 60 females, participated in Harvard step test. Prior to the beginning of the tests, the height and weight of the individuals were measured. The pulse and oxygen saturation of the individuals were measured at the moments of first, third and fifth after the test ended and before the test began. Analysis of the data was made according to SPSS statistics and the level of significance was concluded as p< 0.05.