Psikiyatri hastalarının manevi iyilik düzeyleri ile tedaviye uyumları arasındaki ilişki
The relationship between spiritual well-being levels and treatment to adherence of psychiatric patients
- Tez No: 512738
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KAVAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Psikiyatri Hastalarının Manevi İyilik Düzeyleri İle Tedaviye Uyumları Arasındaki İlişki Amaç: Bu çalışmanın amacı psikiyatri hastalarının manevi iyilik düzeyleri ile tedaviye uyumları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metot: İlişkisel tanımlayıcı olarak yapılan araştırmanın evrenini İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi psikiyatri kliniğinde tedavi gören 2500 yetişkin psikiyatri hastası oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi yapılan güç analizi ile 410 psikiyatri hastası olarak belirlenmiştir. Araştırma Temmuz 2017-Mayıs 2018 tarihleri arasında psikiyatri kliniğindeki hastalarla yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Verileri toplamak için araştırmacı tarafından literatür taranarak oluşturulan Tanıtıcı Özellikler Formu, Manevi İyilik Ölçeği, Morisky Tedaviye Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde; yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, bağımsız gruplarda t testi, Varyans Analizi ve Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Psikiyatri hastalarının manevi iyilik toplam puan ortalamasının 26.88±9.97, % 50.7'sinin tedaviye uyumunun orta düzey olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan psikiyatri hastalarının manevi iyiliğinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship Between Spiritual Well-Being Levels and Treatment to Adherence of Psychiatric Patients Aim: The aim of this study is to determine the relationship between spiritual well-being and treatment adherence in psychiatric patients. Material and Method: This research was conducted as a relational identifier. Inonu University Turgut Ozal Medical Center created 2500 adult psychiatric patients treated in psychiatry. In the study, the sample of the research with the power analysis performed was determined as 410 patients. In order to collect the data, the Descriptive Form, The Morisky treatment adherence scale and the Spiritual Well-Being Scale were used. In the analysis of the data; percentile distribution, arithmetic mean, independent t test, variance analysis and correlation analysis were used. Results: 26.88 ± 9.97% of the total score of Psychiatric Patients' Spiritual Wellness Scale and 50.7% of the patients were moderate to Morisky Treatment Compliance Scale.