Akut koroner sendrom geçirmiş hastaların aile hekimi tarafından uygulanan davranış değişikliği tedavisi ve takibi ile sigara bırakma oranlarının araştırılması
Investigation of smoking cessation rates of patients who had acute coronary syndrome via behavior modification treatment and follow-up by family physicians
  1. Tez No: 512752
  2. Yazar: İBRAHİM EREN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Amaç: Sigara bağımlılığı küresel bir halk sağlığı sorunudur ve birçok hastalığın en önemli nedenidir. Aile hekimleri hastalara ulaşma ve onları takip etme konusunda en avantajlı konumdadır. Sigara bağımlılığı küresel bir halk sağlığı sorunudur ve birçok hastalığın en önemli nedenidir. Aile hekimleri hastalara ulaşma ve onları takip etme konusunda en avantajlı konumdadır. Çalışmamızda koroner yoğun bakım ve kardiyoloji servisine Akut Koroner Sendrom (AKS) tanısı ile yatırılıp koroner anjiyografi yapılan aktif sigara içicisi hastaların aile hekimleri tarafından yattığı süre içinde ve takip eden 1., 3. ve 6. aylarda değerlendirilmesi, davranış değişikliği tedavisi uygulanarak takip edilmesi amaçlanmış ve bu şekilde yakın takibin rutin izlem hastalarından farklı olarak sigara bırakma oranına katkısı araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01.08.2017-01.11.2017 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım ve Kardiyoloji Servisine AKS tanısıyla yatırılan ve sigara kullanan 163 hasta dahil edildi. Hastalar yattıkları süre içerisinde ziyaret edilerek ilk bilgilendirmeler yapıldı ve çalışmaya dahil edildiler. Kardiyoloji kliniği tarafından anjiyografi yapılmış AKS hastalarının takipleri aile hekimliği sigara bıraktırma polikliniğinde 1., 3. ve 6. aylarda yapıldı, sigarayı bırakmaları için sıkı takip ve davranış değişikliği tedavisi uygulandı. Bu hastalar ile yine geçmiş zamanda Kardiyoloji kliniği tarafından AKS tanısıyla anjiyografi yapılmış hastalar rastgele aranarak sigarayı bırakama durumları karşılaştırılmış aile hekimi tarafından yapılan takip ve tedavinin katkısı araştırılmıştır. Bulgular: İki grup 1., 3., ve 6. aylarda sigarayı bırakma oranları açısından karşılaştırıldığında, aile hekimleri tarafından takip edilen hastalar lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Smoking Cessation Rates of Patients who had Acute Coronary Syndrome via Behavior Modification Treatment and Follow-up by Family Physicians Aim: Smoking addiction is a global public health problem and is the most important cause of many illnesses. Family physicians are in the most advantageous position to reach and follow the illness. The aim of this study was to evaluate behavior modification treatment for smoking cessation in patients with acute coronary syndrome (ACS) and current smoker who were admitted to coronary intensive care unit and cardiology department and underwent coronary angiography. The patients were evaluated and treated for smoking cessation while lying in hospital and during the first, third and sixth months by family physician. The effect of this method on smoking cessation rate was investigated differently from routine follow-up patients. Materials and Methods: The study was planned to include 163 smokers patients with ACS who were admitted to the Ankara Education and Research Hospital Coronary Intensive Care and Cardiology Service between 01.08.2017-01.11.2017. Follow-up of patients with ACS who underwent angiography by cardiology clinic was done at 1st, 3rd and 6th months of family medicine cigarette withdrawal policlinic and strict follow-up and cognitive therapy were applied to quit smoking. Patients who had undergone angiography with ACS by cardiology clinic in the past were searched randomly and the contribution of follow-up and treatment done by the comparative family physician was investigated. Results: When the two groups were compared in terms of smoking cessation rates in the first, third and sixth months, there was a statistically significant difference in favor of the patients followed by family physicians.