Gebelikte bulantı-kusma şiddetinin doğum korkusu ve psikososyal sağlık düzeyi ile ilişkisi
The relationship between birth fear and psychosocial health level of nausea-vomiting severity in pregnancy
  1. Tez No: 512751
  2. Yazar: ÇİĞDEM KARAKAYALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM AKSOY DERYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırma, gebelikte bulantı-kusma şiddetinin doğum korkusu ve psikososyal sağlık düzeyi ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: İlişkisel-tanımlayıcı türde olan bu araştırmanın evrenini, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beydağı Kampüsü Kadın Doğum Polikliniklerine başvuran gebeler oluşturdu. Power analizi yapıldığında örneklem büyüklüğü; %5 yanılgı düzeyi çift yönlü önem düzeyinde, %99 güven aralığında, %80 güç ile en az 659 gebe olarak belirlendi. Verilerin elde edilmesinde, Kişisel Bilgi Formu, Gebelikte Bulantı-Kusma Şiddeti Değerlendirme (PUQE) Testi, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) A versiyonu ve Gebelikte Psikososyal Sağlığı Değerlendirme Ölçeği (GPSDÖ) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiklerin (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, min-max) yanı sıra, tek yönlü varyans analizi, tukey testi ve pearson korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: PUQE testi toplam puan ortalamasının 9.05 ± 2.30 olduğu, gebelerin %15.5'inin hafif, %77.5'inin orta ve %7.0'ının ise ağır düzeyde bulantı-kusma yaşadığı belirlendi. Gebelerde W-DEQ-A versiyonu toplam puan ortalaması 69.97 ± 19.07, GPSDÖ toplam puan ortalaması 3.25 ± 0.30 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the relationship with the fear of childbirth of the severity of nausea and vomiting in pregnancy and psychosocial health level. Materials and Methods: The universe of this research, which is a relational-descriptive type, was created by pregnant women who applied to the Gynaecology and Obstetrics Polyclinic in Beydağı Campus of Malatya Education and Research Hospital. Sample size when power analysis is performed; The 5% error level was determined as bi-directional significance, at a confidence interval of 99%, at least 659 pregnant women with 80% power. Data were collected by being used Personal Information Form, Pregnancy Nausea-Vomiting Severity Assessment Test (PUQE), Wijma Birth Expectancy/ Experience Scale (W-DEQ) A Version and Pregnancy Psychosocial Health Assessment Scale (PPHAS). In evaluating the data; descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation, min-max) as well as one-way analysis of variance,tukey test and Pearson's correlation analysis were used. Findings: PUQE test total point average was 9.05 ± 2.30, 15.5% of the patients were mild, 77.5% of them were moderate and 7.0% had severe nausea and vomiting. The mean of W-DEQ-A total score in pregnancy was 69.97 ± 19.07 and the mean total score of PPHAS was 3.25 ± 0.30.