Fibroblast hücre kültüründe jak-stat sinyal yolağı inhibisyonunun kollajen biyosentezi üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of jak-stat signal inhibition on collagen biosynthesis in fibroblast cell culture
  1. Tez No: 512755
  2. Yazar: MEHTAP ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fibrozisin arttığı çeşitli hastalıklarda (hepatik fibroz, skleroderma gibi) kontrolsüz kollajen sentezi ve birikimi olmaktadır. Kollajen sentezini inhibe eden ajanlar oldukça sınırlıdır. Tofasitinib selektif JAK-kinaz (1/3) inhibitörüdür. Günümüzde romatoid artrit tedavisinde kullanılmaktadır. JAK yolağı inhibisyonun kollajen sentezine etkileri net olarak bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı fibroblast hücre kültüründe JAK-STAT yolağı inhibisyonunun kollajen biyosentezi üzerine etkisini araştırmaktır. BJ-CRL 1474 (cilt) ve BRL3A (hepatik) fibroblast hücre kültürlerinin uygun ortamda çoğalması sağlandı. 96'lık flasklarda çoğalan fibroblast hücrelerine sırasıyla 25nM, 50nM, 100nM, 200nM, 400Nm ve 800nM konsantrasyonlarında tofasitinib uygulandı. Hücre canlılığı ve miktarı spektrofotometreyle okundu. Ayrıca ELİSA yöntemi ile doku metalloproteinaz inhbitörü (TIMP-1), matriks metalloproteinaz 3 (MMP-3), dönüştürücü büyüme faktörü (TGF-1β) ve hidroksiprolin düzeyleri ölçüldü. Tofasitinib'in sitotoksik etkisi 100nM konsantrasyonda başladı (p0,05). JAK-kinaz inhibitörü olan tofasitinib'in fibroblast hücre kültüründe fibroblast hücre proliferasyonunu zamana ve konsantrasyona göre baskıladığı gösterdik. Ancak bu etkinin klinik yansımaları için daha kapsamlı hayvan model ve insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Uncontrolled collagen synthesis and deposition occur in various diseases such as hepatic fibrosis, scleroderma. The agents that inhibit collagen synthesis are very limited. Tofacitinib is a selective JAK-kinase (1/3) inhibitor. Currently it used in the treatment of rheumatoid arthritis. The effects of JAK pathway inhibition on collagen synthesis are not clearly known. The aim of the study is to investigate the effect of JAK-STAT pathway inhibition on collagen biosynthesis in fibroblast cell culture. BJ-CRL 1474 (skin) and BRL3A (hepatic) fibroblast cell cultures were proliferated in the appropriate medium. Tofacitinib was administered to fibroblast cells proliferating on 96-well flasks at concentrations of 25nM, 50nM, 100nM, 200nM, 400Nm and 800nM, respectively. Cell viability and quantity were read by spectrophotometer. Tissue metalloproteinase inhibitor (TIMP-1), matrix metalloproteinase 3 (MMP-3), transforming growth factor (TGF-1β) and hydroxyproline levels were measured by ELISA method. The cytotoxic effect of tofacitinib started at 100 nM concentration (p 0.05). JAK kinase inhibitör, tofacitinib has been shown to inhibit fibroblast cell proliferation in fibroblast cell culture by time and concentration. However, more extensive animal model and human studies are needed for clinical manifestations of this effect.