Evlilik hazırlığı yapan çiftlerin cinsel mitlere inanma durumları ve etkileyen faktörler
Premarital couples' belief in sexual myths and the factors that affect them
  1. Tez No: 512758
  2. Yazar: ŞEYMA KİLCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Cinsellikle ilgili yanlış inanışlar, bireylerin evlilik uyumunun ve cinsel doyumunun azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle çiftlerin cinsel mitlerinin ve etkileyen faktörlerin bilinmesi, bireylerde sorun oluşturmadan önce düzeltilmesini sağlayabilir. Bu araştırma evlilik hazırlığı yapan çiftlerin cinsel mitlere inanma durumlarını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, İzmir Fuar Evlendirme Dairesi'ne başvuran çiftler oluşturdu. Örneklemde 319 çift yer aldı. Veriler, sosyo-demografik özelliklerin ve 29 cinsel mitin (“katılıyorum”,“katılmıyorum”,“fikrim yok”) sorgulandığı soru formu ile toplandı. Analizde tanıtıcı özelliklerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımlı ve bağımsız değişkenlerin karşılaştırılmasında ise ki-kare testi kullanıldı. Katılımcılar, ortalama 27,7±5,01 yaşında, %64,3'ü üniversite ve üzeri eğitime sahipti. Bireylerin %62,9'u cinsel ilişki deneyimi olduğunu, %85,6'sı cinsellikle ilgili korkusunun olmadığını, %85,6'sı cinsellikle ilgili konularda bilgisini yeterli bulduğunu, %78'i de cinsellikle ilgili konularda danışmanlık almayı istediğini belirtti. Bireylerin yarısından fazlası, 8 cinsel miti (%27,5)“katılıyorum”diyerek onaylarken, 12'sini (%41,3)“katılmıyorum”diyerek onaylamadı. Hiçbir mit %50'nin üzerinde“fikrim yok”olarak belirtilmedi.
Özet (Çeviri)
Sexual beliefs cause marriage incompatibility, sexual satisfaction. Knowing the sexual myths that couples believe and factors that affect them can fix problems before they occur. This descriptive study was determine beliefs of premarital couples and factors that affect them. The population of the study consisted of the Izmir Fair Marriage Office. The couples determined by the sampling ımprobable method, 319 participated in the study. Data were collected the participants' socio-demographical characteristics and opinions (agree, dont agree, no idea) about 29 sexual myths. Descriptive statistics and the chi-square test were used to compare dependent and independent variables. The mean age of the participants was 27,7±5,01, 64,3% of them had completed university and over. Participants 62,9% had sexual experience, 85,6% had no fear of sexuality, 85,6% had adequate sexual knowledge, 78% agreed to get sexual counseling. More than half of the individuals agreed with 8 sexual myths (27,5%), while they disagreed with 12 of them (41%). None of the myths received the response“no idea”over 50%.