Meme karsinomunda PD-L1 ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of PD-L1 expression in breast carcinoma
- Tez No: 512759
- Danışmanlar: DOÇ. NUKET ÖZKAVRUK ELİYATKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kanser ve immün sistem arasındaki temel etkileşimlerden biri de PD-L1'in ( Programmed cell Death Ligand ), PD-1'e (Programmed cell Death ) bağlanma sinyalini içermektedir. Normalde immün sistem işleyişinin bir parçası olan PD-1 / PD-L1 interaksiyonunu kanser hücreleri immün sistemden kaçmak için kullanır. Böylece PD-1'in PD-L1 ve PD-L2 ye bağlanması, T hücre aktivasyonunu engellemektedir. Değişik çalışmalarda farklı birçok tümörün PD-L1 eksprese ettiği bildirilmiştir. Meme kanserinde ise PD-L1 ekspresyonu, büyük tümör boyutu, yüksek histolojik ve nükleer derece, yüksek proliferasyon indeksi, östrojen reseptörünün negatifliği ve HER2'nin pozitifliği ile ilişkilendirilmiştir. Yüksek proliferasyon indeksine sahip meme kanseri alt tiplerinde (triple-negatif meme kanseri, HER2+ gibi) daha güçlü immün cevap oluşumu tanımlanmıştır. Bu çalışma kapsamında meme karsinomu tümör doku örneklerinden elde edilen PD-L1 ekspresyon profillerinin, doku mikroarray'i kullanılarak immünohistokimyasal yöntemle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Parafine gömülü dokulardan kesit alınarak immünhistokimyasal boyamaya geçilmiştir. İmmünhistokimyasal boyama için Ventana i-View DAB kiti, VENTANA“PD-L1 (SP263) Rabbit Monoclonal Primary”antikoru kullanılmış ve PD-L1 Ventana Benchmark XD ĐHK otomatik boyama makinesi ile boyanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda meme karsinomu doku örneklerinde PD-L1 ekspresyonu % 8,4 oranında görülmüştür. Daha agresif tip olarak bilinen HER2+ ile PD-L1 arasında istatistiksel korelasyon saptanmıştır (p=0,333). Bununla bağlantılı olarak Lüminal grubun tek bir çatı altında toplanması ile oluşan lüminal dışı grup ile PD-L1 ekspresyonu arasında literatür bilgilerini destekler nitelikte anlamlı bir korelasyon bulunmuştur (p=0,029). Bu sonuçlar PD-1 / PD-L1 moleküllerinin daha immünojenik olan HER2+ ve triple-negatif subtiplerde yeni bir terapötik hedef olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the key interactions between cancer and the immune system is the connection of PD-L1 (Programmed cell Death Ligand) and PD-1 (Programmed cell Death). The PD-1 / PD-L1 intervention, normally part of the immunological system process, is used by cancer cells to escape from the immune system. Thus, binding of PD-1 to PD-L1 and PD-L2 inhibits T cell activation. Various studies have reported that many different tumors express PD-L1. In breast cancer, PD-L1 expression has been associated with large tumor size, high histological and nuclear grade, high proliferation index, negative estrogen receptor, and HER2 positivity. A stronger immune response pattern has been described in breast cancer subtypes with high proliferation index (such as triple-negative breast cancer, HER2 +). In this study, it was aimed to evaluate PD-L1 expression profiles obtained from breast carcinoma tumor tissue samples by immunohistochemical method using tissue microarray. Ventana i-View DAB kit was used for immunohistochemical staining with VENTANA PD-L1 (SP263) Rabbit Monoclonal Primary antibody and stained with PD-L1 Ventana Benchmark XD ĐHK automatic staining machine. As a result of this study, PD-L1 expression in breast carcinoma tissue specimens was 8.4%. As a more aggressive type, statistical correlation was found between HER2 + and PD-L1 (p = 0.333). There was also a significant correlation between PD-L1 expression and the non-luminal group (p = 0.029). These results demonstrate that PD-1 / PD-L1 molecules may be a new therapeutic target for more immunogenic subtypes.