Farklı triazol bileşiklerinin bazı biyolojik etkilerinin araştırılması
Investigation on some biological effects of different triazole compounds
- Tez No: 512819
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İlaç sektöründe kullanılan bileşiklerin yapısı, özellikle Triazol gibi beş üyeli heterosiklik halka yapılarını ihtiva etmektedir. Birçok farklı uygulama alanı olan Triazol bileşiklerinin sentezi ve biyolojik aktiviteleri sürekli olarak çalışılmaktadır. Bu çalışmada; triazol bileşiklerinin bazı biyolojik aktiviteleri araştırılarak, ilaç olabilme potansiyellerinin ortaya konulması planlandı. Bu amaçla farklı triazol türevlerinin in vitro antioksidan aktiviteleri; indirgeme-yükseltgeme potansiyelleri ve Saccharomyces cerevisiae hücrelerinde malondialdehit (MDA) miktarı üzerine etkisinin analizi gibi biyokimyasal yöntemlerle araştırıldı. Ayrıca söz konusu triazol türevleri, in vitro koşullarda HT 29 (insan kolon adenokarsinoma) hücre hattı gibi kanser hücreleri üzerinde denenerek antitümör özellikleri araştırıldı. Daha sonra sıçanlarda kolon kanseri modeli oluşturularak sentezlenen maddelerin in vivo antitümoral potansiyelleri araştırıldı. Hayvan deneyleri sonunda sıçanlardan alınan karaciğer ve kan numunelerinde bu bileşiklerin antioksidan vitamin A, E ve MDA düzeylerine olan etkileri in vivo antioksidan özelliklerinin belirlenmesi amacı ile çalışıldı. Deneysel çalışmalar sonucunda kullanılan bileşiklerin Saccharomyces cerevisiae hücrelerindeki MDA düzeylerini etkilediği görüldü. M-9 kodlu triazol bileşiğimiz kontrole göre anlamlı şekilde MDA düzeyinde azalma oluştururken, vitamin E, A düzeyinde herhangi bir etki göstermemiştir. Serum ve karaciğer dokusunda ise bileşik gruplarında vitamin A, E düzeyleri azalırken, MDA düzeylerinde artış gözlenmiştir. İn vitro çalışmalarda, HT 29 hücreleri canlılığı üzerinde kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı olacak şekilde, kanserli hücrelerin çoğalmasını önlediği belirlendi. Antimikrobiyal aktivite denemelerinde kullanılan Enterococcus faecalis bakterisi ve bir fungal suş Candida albicans mikroorganizmaları üzerinde belirgin bir etkiye sahip olmadıkları belirlendi. İn vivo deneysel çalışmalarda cis-platin grubu ile kıyaslamalarda, M-8, M-9, M-10 kodlu bileşiklerin, deneklerin kolonlarında ki tümör oluşumunu azalttığı görülmüştür. Bileşiklerin in vitro ve in vivo şartlarda çeşitli biyolojik aktivitelere sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The structure of the compounds used in the pharmaceutical industry includes five membered heterocyclic ring structures, in particularly Triazole. Synthesis and biological activities of triazole compounds, which have many different application fields, are studied continously. In this study; some biological activities of triazole compounds have been investigated and the potential for use as a drug has been planned. For this purpose, in vitro antioxidant activities of different triazole derivatives have been researched by the biochemical methods such as reduction-oxidation potentials, the analysis of the effect on the amount of malondialdehyde (MDA) in Saccharomyces cerevisiae cells. In addition, the triazole derivatives have been tested on cancer cells such as HT 29 (human colon adenocarcinoma) cell line in vitro conditions and their antitumor properties have been investigated. Later, the colon cancer model have been established in rats to investigate in vivo antitumoral potentials of the synthesized substances. At the end of animal experiments, the effects of these compounds on antioxidant vitamin A, E and MDA levels in liver and blood samples taken from rats have been studied with the aim of determining the in vivo antioxidant properties. As a result of the experimental studies, it was observed that the compounds used affected MDA levels in Saccharomyces cerevisiae cells. While the M-9 coded triazole compound significantly reduced MDA levels compared to the control level, there was no effect on vitamin E and A levels. Vitamin A and E levels decreased in the compound groups for serum and kidney tissue while MDA levels increased for the same tissues. In vitro studies showed that HT 29 cells inhibit the proliferation of cancerous cells, statistically significant as compared to the control group on viability. It was determined that Enterococcus faecalis bacteria used in the antimicrobial activity experiments and a fungal Candida albicans microorganisms had no significant effect on them. Compared with the cis-platinum group in in vivo experimental studies, compounds with the codes M-8, M-9, M-10 showed reduced tumour formation in the columns of tested subjects. Compounds can be said to have various biological activities in vitro and in vivo conditions.