Bis-1,2,4-triazol türevlerinin antikanser ve antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial and anticancer effects of bis-1,2,4-triazol derivatives
- Tez No: 583414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada daha önce antioksidan kapasiteleri ortaya konulmuş bazı sentezlenmiş bis-hidrazinkarbotiyoamit türevleri ve bu bileşiklerin halkalaşmasında oluşan bis-1,2,4-triazol türevlerinin in vitro ortamda prostat kanser hücre hattı-3 (PC-3) üzerindeki antikanser, antiapoptotik ve antibakteriyel etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda 5 farklı 1,2,4-triazol türevleri maddenin ön denemeler sonucunda belirlenen konsantrasyon değerlerine göre PC-3 hücre kültürlerinde WST-1 yöntemi kullanılarak sitotoksik aktivite değerleri ortaya konulmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda 4C (5,5'-piridin-2,5diilbis[4-(4-metoksifenil)-4H-1,2,4-triazol-3-tiyol]), 4B (piridin-2,5-diilbis(4-etil-4H-1,2,4-triazol-3-tiyol), 2 (piridin-2,5-dikarbahidrazit), 3B (2,2'-(piridin-2,5-diildikarbonil)bis(N-etilhidrazinkarbotiyoamit), 3C (2,2'-(piridin-2,5-diildikarbonil) bis (N-(p-metoksifenil)hidrazinkarbotiyoamit) maddeleri karşılaştırıldığında artan konsantrasyonlara bağlı olarak canlı kanser hücre sayısının giderek azaldığı görülmüştür. En yüksek sitotoksik etkinin 500 μM konsantrasyonda olduğu belirlenmiştir. Antibakteriyel çalışmada ise maddelerinin gram pozitif üzerinde daha fazla etkili olduğu görülmektedir. Apoptotik indeks oranlarına bakıldığında ise en düşük apoptotik indeks oranı 4B maddesi uygulandığında en yüksek apoptotik indeks oranı 3C maddesi uygulandığında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to find out the anticancer activities on the PC-3prostate cell lines, antiapoptotic and antibacterial effects of some synthesized and their bis-hydrazinecarbothioamide bis-1,2,4-triazole derivaties that antioxidant capasities were recorded before. In this study cytotoxic values of 5 different compounds were presented on PC-3 cell lines by WS-1 method. According to the results of cytotoxic studies cell numbers decreased by the concentration of 4C (5,5'-piridin-2,5diilbis[4-(4-metoksifenil)-4H-1,2,4-triazol-3-tiyol]), 4B (piridin-2,5-diilbis (4-etil-4H-1,2,4-triazol-3-tiyol),2 (piridin-2,5-dikarbahidrazit),3B (2,2'-(piridin-2,5-diildikarbonil) bis (N-etilhidrazin karbotiyoamit),3C (2,2'-(piridin-2,5-diildikarbonil)bis(N-(p-metoksifenil) hidrazin karbotiyoamit) compounds. The maximum cytotoxic effect was found on 500 μM concentration. The results of the antibacterial tests showed that all compounds used in this study are more effective on gram positive bacteria. As a result of antiapoptotic activity studies the lowest index was found on 4B and the highest index was found on 3C compounds.