Cihatçı hareketlerin medya kullanımlarının semiyotik incelemesi: DEAŞ örneği
Semiological analysis of media usage in jihadist movements: ISIS case
- Tez No: 512820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
IŞİD, güvenlik güçleri ve sivillere 2014'ten bugüne kadar saldıran bir terör örgütüdür. Öncelikli hedefi yeni bir ülke kurmak olan örgüt, ülkeleri hedef almış ve diğer terör örgütlerinin yöntemlerinden farklı olarak yeni bir yol izleyerek şehirleri fethetmeye çalışmıştır. IŞİD, El Bab, Rakka, Palmira, Musul, Sirte, Derna ve Bingazi gibi şehirleri işgal etmiştir. Ancak bazı bölgelerden koalisyon güçlerinin ve hatta Türkiye'nin güvenlik güçlerinin saldırısı ile çekilmiştir. Fakat aynı zamanda Avrupa'da bombalama saldırılarına da devam etmektedir. İslamofobinin yeniden dirilişi, Müslüman karşıtı fikirleri tekrar alevlendirmiştir. İslam ve Kuran'a atıfta bulunan cihatçı örgüt, diğer inançları kabul etmemekte ve Batı düşüncesine karşı çıkmaktadır. IŞİD sosyal medyayı son derece iyi kullanmakta ve savaşçılarını dünyanın farklı bölgelerinden bulmaktadır. Sosyal paylaşım siteleri tarafından yayınlanan işkence ve propaganda videoları ile büyük tepkiler yaratmıştır. Bu çalışmanın amacı, şu ana kadar sosyal medyanın en iyi kullanıcısı olan örgütle ilgili şu soruları tartışmaktır: IŞİD neden ve nasıl savaşçılarını toplamaktadır? Avrupa ülkelerindeki statüleri nedir? Amaçları ve planları nelerdir? Ekonomik olarak ne kadar güçlülerdir? Türkiye Cumhuriyeti'nin devam eden sınır ötesi ve IŞİD'e karşı iç operasyonlar nedeniyle, resmi kaynaklardan bilgi akışı sınırlıdır. Bu nedenle, bu çalışmada sosyal medya kaynakları ve çeşitli kaynak kitaplar kullanılmıştır. Ayrıca, derinlemesine görüşmeler gazeteciler ve yazar ile yapılmış ve stratejik araştırma merkezlerinden gelen veriler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ISIS is a terrorist organization which attacks security forces and civilians from 2014 until today.The organization, whose primary goal is to establish a new country, have targeted the countries and tried to conquer the cities by following a new way differed from the methods of other terrorist organizations. ISIS has occupied the cities such as Al-Bab, Raqqa, Palmyra, Mosul, Sirte, Derna and Benghazi.However, they withdrew from some areas with the security forces of the coalition Powers and even Turkey's security forces's attack. But they also have continued bombing attack in Europe.The resurrection of Islamophobia has fueled anti-Muslim ideas again. Jihadist organization referring to İslam and Quran doesn't accept other beliefs and opposes western thinking.ISIS uses social media extremely good and finds its warriors from different parts of the World. They created big reactions with the videos of torture and propaganda published by social networking sites. The aim of this study is to discuss this questions about the organization which is the best user of social media up to now: Why and how does ISIS gather its warriors? What is their status in the Europe countries ? What are their purposes and plans? How strong are they economically? Because of the Republic of Turkey's ongoing cross-border and inland operations against ISIS, information flow from official sources is limited. Therefore, social media sources and various source books were mainly used in this study. Also, in-depth interviews were journalists and writers and data from centers of strategic research were used.