Bis-1,2,4- triazol içeren bazı mannich bazlarının biyolojik etkilerinin araştırılması
The investigation of biological effects of the some mannich bases which contain bis-1,2,4 - triazole
- Tez No: 390451
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
1,2,4- triazol ve türevlerinin çok sayıda farmakolojik aktivite gösterdiği bildirilmektedir. Mannich bazlarının antibakteriyel, antifungal, antioksidan, antitümor gibi güçlü biyolojik aktiviteleri vardır. Bu çalışmada, bis-1,2,4–triazol içeren Mannich bazlarının malondialdehit (MDA) ve antioksidan vitaminler (A,E,C) düzeyleri ratların serum, karaciğer ve böbreklerinde incelendi. Malondialdehit düzeyi (MDA) ve vitaminler (A,E,C) HPLC ile belirlendi. Ayrıca bu çalışmanın amacı bis-1,2,4, triazol içeren bazı Mannich bazlarının antioksidan etkilerini incelemektir. Bileşiklerin antioksidan aktiviteleri, indirgeme kuvveti, metal şelatlama aktivitesi, süperoksit anyon radikali giderme aktivitesi, hidrojen peroksit giderme aktivitesi ve hidroksil radikali giderme aktivitesi gibi farklı yöntemler kullanılarak ölçüldü. Ayrıca bileşiklerin MCF-7 insan göğüs kanseri hücrelerine karşı antitümör etkileri araştırıldı. Sonuç olarak bileşikler askorbik asit, BHT ve α-tokoferol gibi standart antioksidanlarla karşılaştırıldığında etkili antioksidan aktivite gösterdi. Bununla beraber, bileşiklerin in vitro antitümör aktiviteye sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
It was proclaimed that 1,2,4-triazole and its derivatives show numerous pharmacological activities. Mannich bases have strong biological activities such as antibacterial, antifungal, antioxidant, antitumor features. In this study, effects of some Mannich bases which contain bis-1,2,4 – triazole on the level of malondialdehyde (MDA) and antioxidant vitamins (A,E,C) of the serum, liver and kidney tissue of rats were investigated. Level of malondialdehyde (MDA) and vitamins (A,E,C) were determined by HPLC. Furthermore in this study aims to examine the antioxidant effects of some Mannich bases containing bis-1, 2, 4 triazole. The antioxidant activities of the derivatives were measured using different methods in this study, including reducing power capacity, metal chelating activity, superoxide anion radicals scavenging activity, H2O2 scavenging activity and hydroxyl radical scavenging. In addition, antitumor effects of derivatives were investigated in MCF-7 human breast cancer cell line. As a result, most of the compounds showed efficient antioxidant and antitumour activity when compared to ascorbic acid, BHT and α-tocopherol as standard antioxidants. In addition, cell viability experiments show that compounds have effective in vitro antitumor activity.