Çok kriterli karar verme yöntemleriyle tedarikçi seçimi
Multi criteria decision making methods in supplier selection
  1. Tez No: 512824
  2. Yazar: ELÇİN KERKHOFF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÖRENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Uygulama aşamasında, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (BAHS) ve TOPSIS yöntemleri bütünleşik olarak kullanılmıştır. İki aşamalı tedarikçi seçim yönteminin ilk aşamasında BAHS yöntemi kriterlerin ağırlıklarının belirlenmesinde, TOPSIS yöntemi ise uygun tedarikçi seçiminin yapılmasında kullanılmıştır. Karar vericilerden önceden belirlenen kriterlere göre ikili karşılaştırma yapmaları istenmiştir. İkili karşılaştırmalarda kararsız kaldıkları durumları değerlendirebilmek amacıyla, BAHS yöntemi tercih edilmiştir. Bu yöntemin kullanılması, bulanıklığın olduğu durumlarda belirsizliğin giderilmesine imkan tanımaktadır. Analizin ikinci aşamasında ise TOPSIS yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar yorumlanarak, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
At the practical phase, integrated use of Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP) and TOPSIS methods among the Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) methods were applied. At the first step of the supplier selection method, which is described in two steps, FAHP method was applied in determining the weights of the criteria, while TOPSIS method was applied in the choice of the right supplier. Decision-makers were required to make paired comparisons according to the predetermined criteria. FAHP method was preferred in the evaluation of the circumstances, under which they were undecided. It is intended to eliminate uncertainty under fuzzy circumstances. TOPSIS method was applied at the second step of the analysis. Having the attained results interpreted, respective suggestions were put forward.