Yeni tanı opere meme kanseri hastalarında biyoelektriksel empedans analizi sonuçlarının tümörün prognostik faktörleri ve hasta kan gruplarıyla ilişkisi
New prognostic factors of tumor impedance anal- ysis in newly diagnosed breast cancer patients and its relationship with patient blood groups
  1. Tez No: 512844
  2. Yazar: HASAN ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR UTKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Dünya Sağlık Örgütü'ne göre meme kanseri dünya çapında kadınlarda en öldürücü kanser türü olmaya devam etmektedir. Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanlığı'nın 2014'te yayınladığı istatistik verilerine göre tanı konulan her 4 kadın kanserinden 1'i meme kanseridir. Meme kanseri genetik, endokrin, diyet gibi faktörlerin hastalığın başlama, gelişme ve yayılmasında kritik rol oynadığı çok basamaklı bir hastalıktır. İdeal vücut kompozisyonunun kanser hastalarında önemini belirten çalışmalar mevcuttur. Bu tez çalışmasının amacı opere meme kanseri hastalarında Biyoelektriksel Empedans Analizi sonuçlarının, tümörün prognostik faktörleri ve hasta kan gruplarıyla ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı polikliniğine Ocak 2014-Nisan 2018 arasında başvuran yeni tanı opere meme kanseri hastalarının başvurusu sırasında Biyoelektriksel Empedans Analizleri sonuçlarından vücut yağ kütlesi oranı ve yağ dışı kütle oranı (kas ve diğer bileşenlerin oranı) belirlendi. Bu sonuçlar meme kanserinin prognostik faktörleri (tanı anındaki yaşları, tümör patolojisi, tümör büyüklüğü, aksiller lenf nodu tutulumu ve sayısı, tümör derecesi, hormon reseptör durumu, cerbB-2 overekspresyonu olup olmaması durumu, tanı anındaki hastalık evresi, ki-67 seviyesi, CEA ve CA 15-3 seviyesi) ve kan grupları ile karşılaştırıldı. Karşılaştırmalar için Yates düzeltmeli ki-kare testi ve Fisher'in kesinlik (Fisher's exact) testi ile dağılımda anormallik olması durumunda Kruskal Wallis-H varyans analizi kullanılmıştır. Bulgular: Toplam 220 adet, yeni tanı almış opere meme kanseri hastası çalışma dahilinde incelenmiştir. Tanı sırasında hastaların yaş ortalaması 53±12 olarak saptandı. En sık görülen kan grubu %43,2 ile A Rh+ bulunmuştur. Vücut yağ kütlesi oranlarına bakıldığında 220 hastanın 32(%14,5) tanesi düşük(%34) olarak görülmüştür. Vücut yağ dışı kütle oranlarına bakıldığında 220 hastanın 103(%46,8) tanesi düşük (%72) olarak görülmüştür. Çalışmada vücut yağ kütlesi oranı düşük; yağ dışı kütle oranı yüksek olan hastalar anlamlı olarak daha genç görülmüştür. Çalışmada BKİ
Özet (Çeviri)
Objective: According to WHO, breast cancer continues to remain the most lethal malignancy in women across the World. According to Ministry of Health, one of four female cancer is breast cancer. Breast cancer is a multi-step disease which factors such as genetic, endocrine, diet play a critical role in the development and spread. There are some studies about the importance of ideal body composition. The purpose of this study is evaluate relationship between bioelectrical impedance analysis , prognostic factors of the tumor and blood groups in patients who newly operated for breast cancer. Patients and Methods: We analysed 220 patients who newly operated for breast cancer between the dates January 2014 and April 2018 at Ankara University Faculty of Medicine Medical Oncology department. Fat mass percentage and fat-free mass percentage compared with age, body mass index, tumor pathology, tumor size, axillary lymph node involvement and number, tumor degree, hormone receptor situation, cerbB-2 overexpression, tumor grade , ki-67 score, stage, CEA and CA 15-3 degree and blood groups. We used Chi-Squared Test with Yates Continuity Correction, Fisher's exact test and Kruskal Wallis-H variance analyze for comparison Results: We analyzed 220 breast cancer patient's data in our study. The mean age was found 53±12. A Rh+ was found 43,2% of patients. Fat mass percentage of 220 patients was found 32(14,5%) for low group(34%). Fat-free mass percentage of 220 patients was found 103(46,8%) for low group(72%). It was found that patients with low fat mass percentage and high fat-free mass percentage was younger in the group. In these patients body mass index was found