Üçlü-negatif meme karsinomunda prognostik, prediktif değeri olan moleküler belirteçler
Molecular markers with prognostic, predictive value in triple-negative breast carcinoma
  1. Tez No: 966726
  2. Yazar: KEMAL KÜRŞAT BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH GÜRAY DURAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Patoloji, Molecular Medicine, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Üçlü negatif meme karsinomu (ÜNMK), sınırlı tedavi seçenekleri olan ve neoadjuvan kemoterapi (NAKT)'ye en yüksek oranda patolojik tam yanıt (pTY) görülen heterojen bir meme kanseri alt tipidir. NAKT yanıtı ve prognoz üzerinde etkisi olan klinikopatolojik özelliklerin ve tedavi hedefi olabilecek potansiyel moleküler belirteçlerin araştırılması ÜNMK hastalarında alternatif tedavi ve takip protokolleri geliştirilmesini sağlayabilecektir. Bu çalışmada, ÜNMK tanısı alan ve NAKT sonrası opere edilen 31 hastaya ait tümör DNA'sında BRCA1, BRCA2, TP53, PIK3CA, AKT1, NRAS, EGFR, CHEK2, MET, PTEN, PALB2, CDH1, KRAS, PIK3R1, STK11 genlerinden oluşan bir panelde yeni nesil dizileme (NGS) yöntemi ile somatik mutasyonların araştırılması amaçlandı. Olası moleküler belirteçler ve klinikopatolojik özellikler ile NAKT yanıtı ve prognoz arasındaki ilişki araştırıldı. Vakaların ortalama yaşı 54,55 (29-78) idi.
Özet (Çeviri)
Triple-negative breast carcinoma (TNBC) is a heterogeneous breast cancer subtype with limited treatment options and the highest rate of pathological complete response (pCR) to neoadjuvant chemotherapy (NACT). Investigation of clinicopathological features that have an effect on NACT response and prognosis and potential molecular markers that may be treatment targets may enable the development of alternative treatment and follow-up protocols in TNBC patients. In this study, it was aimed to investigate somatic mutations in a panel consisting of BRCA1, BRCA2, TP53, PIK3CA, AKT1, NRAS, EGFR, CHEK2, MET, PTEN, PALB2, CDH1, KRAS, PIK3R1, STK11 genes in tumor DNA of 31 patients, diagnosed as TNBC and operated after NACT, by using next generation sequencing (NGS). The relationship between possible molecular markers and clinicopathological features with NACT response and prognosis was investigated. The mean age of the cases was 54.55 (29-78).