Yukarı Dicle havzası çanak çömleksiz neolitik dönem ok uçlarının deneysel çalışması
An experimental study on pre-pottery arrowheads in Upper Tigris basin
  1. Tez No: 512874
  2. Yazar: OKAN DOĞUHAN ASLANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN ÇİLER ALGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunulan Yukarı Dicle Havzası, son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalarla bölgenin tarihöncesi dönemi hakkında önemli veriler ortaya koymuştur.“Yukarı Dicle Havzası Çanak Çömleksiz Neolitik Dönem Okuçlarının Deneysel Çalışması”başlığı ile ele aldığım bu tez çalışmasında; havzanın ilk sakinlerinin, iskan süresince avcılık aktivitelerinde kullandıkları fırlatma uçları ele alınmıştır. G.Ö. 12.binden itibaren havzaya yerleşen; Hallan Çemi, Demirköy, Körtik Tepe, Hasankeyf ve Gusir Höyük; yerleşik-avcı-toplayıcı topluklarının avcılık ile ilişkilendirilen fırlatma uçları; hammadde, tipoloji, üretim teknolojileri başlıkları altında incelenmiştir. Bu bağlamda uçların taklitleri yapılarak atış deneyleri yapılmış ve uç tiplerinin hasar performans dağılımları yapılmıştır. Ardından gerçekleştirilen makro ölçekli iz analizi çalışmasıyla elde edilen veri, arkeolojik materyal ile karşılaştırılmıştır. Gerçekleştirilen deneysel çalışmaların neticesinde; alet üretim teknolojisi, alet tiplerinin kullanımı ve uç-hasar ilişkisi gibi veriler değerlendirilerek, bölgenin Çanak Çömleksiz Neolitik dönemini ve fırlatma uçlarında görülen değişimler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent history, Neolithic period was described as food production and transition to the settled life. The studies in the Upper Tigris Basin revealed a different way of life in the Neolithic period. Basin, introduces a new life model where the driving force of the settled life wasn't the food production. In this thesis study I have discussed with the title of“An Experimental Study on Pre-Pottery Arrowheads in Upper Tigris Basin”, the projectile points, which were used on hunting activities by the first occupants of the basin. Occupy in 12.000 B.P. years ago; Hallan Çemi, Demirköy, Körtik Tepe, Hasankeyf and Gusir Höyük; has been examined under raw material, typology, manufacturing technology for their hunter-gatherer societies, hunting correlated projectile points. In this context, replicas of the projectiles reproduced and their damage performance distribution tests have done. Subsequently, the data obtained by the macro- scale use-wear analysis study was compared with the archaeological material. The data obtained in the conclusion of the experimental study are compared with result of Pre- Pottery Neolithic period of region by context of results, such as point production technology, use of tool types, point-damage relation and use-wear analysis.