Okul öncesi öğretmenlerinin öğrencilerde matematiksel yaratıcılığı teşvik etme öz yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi
Promoting pre-school teachers 'mathematical regeneration in students determining the self satisfaction levels
  1. Tez No: 512875
  2. Yazar: BAHAR SAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SAİD TORTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çocukların önemli becerileri kazandığı kritik bir dönem olan okul öncesi dönemde, becerilerin kazanılmasında okul öncesi öğretmeni önemli bir role sahiptir. Bu dönemde çocuğun psikomotor, bilişsel, sosyal-duygusal ve dil gelişiminin yanı sıra yaratıcılık gelişiminin desteklenmesi onun, ileriki yıllarda yaşamını kolaylaştırması açısından önem taşımaktadır. Burdan yola çıkarak okul öncesi öğretmenlerinin öğrencilerde matematiksel yaratıcılığı teşvik etme öz yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma karma modelde olup, nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul ili, örneklemi ise Bahçelievler ve Küçükçekmece ilçeleri olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Öğretmen Öz Değerlendirme Ölçeği ve Yarı-yapılandırılmış Öğretmen Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmen öz değerlendirme ölçeği toplam puan ortalaması ise (X = 3.89) şeklinde olduğu bulunmuştur. Alt boyutlara bakıldığında ise en düşük ortalamanın Matematiksel Yaratıcılığı Geliştirici Öğretimsel Yöntemler konusunda olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The preschool period is a critical period in which children gain important skills. Pre-school education plays an important role in the acquisition of these skills. Supporting the child's psychomotor, cognitive, social-emotional and language development as well as the development of creativity in this period is important in terms of facilitating her life in the future years. The purpose of this research is to determine the self-efficacy levels of pre-school teachers to encourage mathematical creativity in students. The research is a mixed model, qualitative and quantitative research methods are used. The universe of the study was determined as İstanbul and the sample was as Bahçelievler and Küçükçekmece districts. The Teacher Self-Assessment Scale and Semi-structured Teacher Interview Form were used as means of collecting the data. As a result of the research, it was found that the teacher self-evaluation scale had a total score average (X = 3.89). When we look at the sub-dimensions, it is seen that the lowest average is in Mathematical Creativity Enhancing Instructional Methods.