İşletme birleşmelerinin uluslararası finansal raporlama standartları uyarınca muhasebeleştirilmesi, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
- Tez No: 512918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER KIYMETLİ ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Küresel ekonominin etkileri neticesinde oluşan zorlu rekabet koşulları ile birlikte teknolojik gelişmeler, tüketici tercihlerinde yaşanan değişimler, ekonomik krizler, yasalardaki değişimler ve sayılabilecek bir çok başka nedenden ötürü şirketler büyümek, karşılaştıkları riskleri düşürmek, etkinlik, verimlilik ve rekabet güçlerini artırmak, yeni pazarlara açılmak ve maliyetlerini azaltmak amacıyla birleşme yoluna gitmektedir. Türkiye'de işletme birleşmeleri konusu, Türk Ticaret Kanunu, Vergi Kanunları, Sermaye Piyasası Kanunu, Bankalar Kanunu ve Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun ile düzenlenmiştir. Bununla birlikte, işletme birleşmeleri ile ilgili muhasebe uygulamalarında Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından yayımlanan Uluslararası Muhasebe Standartları ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'nın Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından birebir çevirisi niteliğinde olan Türkiye Muhasebe Standartları ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları aynen kabul edilerek uygulanmaya alınmıştır. Bu çalışmada uygulayıcıların işletme birleşmelerinin Uluslararası Finansal Raporlama Standartları uyarınca muhasebeleştirilmesi sırasında ne tür sorunlarla karşılaştıklarının araştırılması ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Because of tough competition conditions in global economy, technological developments, changes in consumer preferences, economic crisis, changes in law and number of other reasons, companies choose business combinations in order to reduce the business risks, increase the performance, efficiency and competitive power, expand into new markets and reduce the costs. In Turkey, the legal regulations concerning business combinations are defined by the Turkish Commercial Law, Tax Law, Capital Markets Law, Banking Law and the Law Regarding the Protection of Competition. In addition to these regulations, International Accounting Standards and International Financial Reporting Standards issued by International Accounting Standards Board are adopted and translated as Turkish Accounting Standards and Turkish Financial Reporting Standards by Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority. In this study, it is aimed to identify the problems that the implementers encounter while accounting of business combinations in accordance with International Financial Reporting Standards and offer solutions to these problems.