Öğretmenlerin ve ebeveynlerin evde eğitim hizmetine yönelik görüşlerinin ve uygulama sürecinin incelenmesi
Examination of teachers' and parents' views on homeschooling service and implementation process
  1. Tez No: 512919
  2. Yazar: GÖKAY ATILGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜNER BERKANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma ile evde eğitim hizmeti uygulamasının öğretmen ve ebeveyn görüşlerine ve uygulama ortamının gözlemine dayalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel bir araştırma olarak planlanan bu araştırmada fenomenolojik (olgubilimsel) desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2017-2018 eğitim öğretim yılında Osmaniye ilinde görüşmeyi kabul eden evde eğitim hizmeti sunan 39 öğretmen ve evde eğitim hizmetinden faydalanan 27 öğrenci ebeveyni oluşturmaktadır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından araştırmanın alt amaçları doğrultusunda hazırlanmış kişisel bilgi, yarı yapılandırılmış görüşme ve yarı yapılandırılmış gözlem formları ile elde edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin evde eğitim hizmetlerini sunduğu ortamlarda 10 gözlem yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları doğrultusunda evde eğitim hizmeti uygulamasına yönelik eğitimlerin ve bilgilendirme seminerlerinin verilmesi gerekliliği; evde eğitim hizmetinden faydalanan öğrencinin bilişsel, davranışsal ve psikolojik özelliklerinin paralellik gösterdiği; uygun ev ortamının olduğu; öğretmen ve ebeveynlerin yaklaşımlarının olumlu olduğu ve evde eğitim hizmeti uygulaması içerisinde yer alan tüm paydaşların işbirliği içerisinde olma gerekliliği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed at investigating the implementation of the educational services at home based on teachers' and parents' point of views and observations. The research is in qualitative research method and is covered in phenomenological (casestudy) pattern. The sample of the study is composed of 39 teachers who accept interview in Osmaniye province in 2017-18 academic year and 27 parents who benefit from homeschooling services. In addition, 10 observations were made in environments where teachers provide education services at home. The research data were obtained with personal information, semi-structured interviews and semi-structured observation forms prepared by the researcher for the sub-objectives of the research. The data obtained in the study were analyzed using content analysis and descriptive analysis. In line with the findings of the research, the necessity of providing training and information seminars for home education practice; the cognitive, behavioural and psychological characteristics of the student who benefits from homeschooling service are consistent with his / her cognitive, behavioural and psychological characteristics; the results of the appropriate home environment, the positive approach of teachers and parents, and the need to cooperate with all stakeholders in the implementation of homeschooling service have been achieved.