Yeni medya ve toplumsal hareketler: Vegan hareketi örneği üzerine bir inceleme
New media and social movements: An examination on Vegan movement example
- Tez No: 512921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ŞAKI AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte ortaya çıkan yeni medya hem bireysel hem de toplumsal olarak iletişim süreçlerimizi değiştirmiş ve yaşam alanlarımıza sızmıştır. Yeni medyanın önemli etkilerinden biri toplumsal hareketler üzerinde olmuştur. Farklı gruplar ve bireyler yeni medyanın kullanılması ile bir araya gelerek örgütlenmiş ve bu sinerji eylemlerini pratiğe dökmelerine zemin hazırlamıştır. Bireyler yeni medya teknolojileri sayesinde rahatsız oldukları konuları dile getirmekte, savundukları düşünceleri yayabilmekte ve kendileri ile aynı düşünceye sahip bireyler ile topluluk oluşturabilmektedirler. Vegan hareketi, hayvan hakları hareketi, çevre hareketi ve kadın hakları hareketi geleneksel medyada çok fazla yer almazken bu konuları destekleyen bireylerin sosyal medyada aktif olarak paylaşımlar yaptığını gözlemlemekteyiz. Bu çalışmada, son yıllarda mobil teknolojilerin gelişmesi ve kullanımının çoğalması ile birlikte artan sosyal medya kullanımının toplumsal hareketlere etkisi, yeni medyanın kullanım şekli ve yeni bir örgütlenme kültürünün oluşması sürecindeki yeni medyanın rolü vegan hareketi üzerinden tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The new media that emerged with the introduction of the internet into our lives, changed communication processes not only individually but also socially; and leaked into our living spaces. One of the major influences of the new media has been on social movements. Different groups and individuals organized themselves by coming together with the usage of the new media and this synergy paved the way to practice their actions. Individuals express their concerns through new media technologies, spread their thoughts and create communities with individuals who share the same mindset. Whereas the vegan movement, the animal rights movement, the environmental movement and the women's rights movement have not found much room for themselves in the traditional media; it can be observed that the individuals who support these issues actively share in social media. In this article, the effect of social media, which has increased usage in recent years due to the growth and development of mobile technologies, on social movements; the usage of new media and the role of the new media in the process of forming a new organization and action culture has been discussed through vegan movement..