Toplumsal cinsiyet rolleri ve aile işlevselliğinin problem çözme becerilerine etkisi
The effects of social gender roles and family functionality on problem solving skills
- Tez No: 512920
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı aile işlevselliği ve toplumsal cinsiyet rollerinin evli çiftlerin problem çözme becerilerine etkisini araştırmaktır. Araştırmaya 91 evli kadın ve 34 evli erkek olmak üzere toplam 125 kişi katılmıştır. Katılımcılara çevrimiçi formlar aracılığıyla Demografik Bilgi Formu, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği, Aile Değerlendirme Ölçeği ve Problem Çözme Envanteri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre aile işlevselliği alt boyutlarından“roller”,“davranış kontrolü”ve“problem çözme”ile toplumsal cinsiyet rolleri alt boyutlarından“eşitlikçi cinsiyet rolü”nün problem çözme becerilerini yordadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca demografik değişkenlerden ev işleri ile ilgilenme ve evlilik şekline göre problem çözme becerilerinin anlamlı derecede farklılaştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of gender roles and family functioning on problem solving skills of married individuals. A total of 125 people, 91 married women and 34 married men, participated in the survey. The surveys are conducted online. Demographic Information Form, Gender Roles Scale, Family Assessment Scale and Problem Solving Inventory are used. The results showed that“Behavior Control and Problem Solving”the subscales of family functioning, and“Egalitarian Gender Role”the subscale of Social Gender Roles predicted problem-solving skills of married couples. In addition, the problem solving skills of the participants differ according to whether they are or not helping housework and how they get married.