Erişkin asetabuler displazili olgularda steel tekniği ile üçlü pelvik osteotomi uygulamalarımızın erken dönem sonuçları
Short-term outcomes of steel type triple pelvic osteotomy in adult patients with acetabular dysplasia
- Tez No: 512938
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP SELAHATTİN KARAKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Erişkin asetabuler displazili hastalarda amaç bozulmuş olan kalça biyomekaniğini düzeltmek ve dejeneratif eklem kıkırdağı hasarını önlemektir.Bu amaçla farklı pelvik osteotomiler tanımlanmıştır. Bu çalışmamızda amacımız erişkin döneme gelmiş ve asetabuler displazisi olan semptomatik hastalarda steel tekniği ile üçlü pelvik osteotomi uygulamalarımızın sonuçlarını ortaya koymaktır.Kasım 2003-Mart 2007 yılları arası 30 hastanın (27 bayan ,3 erkek) 31 kalçasına steel tekniği ile üçlü osteotomi uygulandı. Ortalama takip süresi 24,1 ay (12-52),ortalama yaş 31,1 (16-52) idi. Klinik değerlendirmede harris kalça skorlaması kullanıldı.Radyolojik değerlendirmede pelvis AP grafide CE(merkez-kenar) açısı, Sharp'ın asetabuler açısı, Tönnis açısı, asetabuler derinlik ve genişlik indeksi, femur başı örtünme oranı ve asetabuler anteversiyonun ölçümü yapılırken, false profil grafide VCA ölçümü(vertikal center anterior angle) yapıldı. Harris kalça skoru preoperatif ortalama 64,3 ten postoperatif 82,9 a çıktı. Bu artış istatistiksel olarak anlamlı idi . Radyolojik değerlendirmemizde CE açısı preoperatif 5,42 dereceden postoperatif 24,52 dereceye, VCE preoperatif 8,94 dereceden postoperatif 29,1 dereceye yükseldi. Yine Sharp açısı preoperatif 50,71 den 37, 68 e dütü.Tönnis açısı preop 22,32 dereceden postop 11,52 dereceye gerilerken, kaplama preop %59,23 ten %79,77 ye yükseldi.Postoperatif tüm bu değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Anteversiyon preoperatif ortalama 20,39 derece olarak ölçülürken, postoperatif ortalama 19,84 derece olarak ölçüldü.Asetabuler derinlik ve genişlik indeksinin (D/W) preoperatif ortalama 27,97 den postoperatif 28,39 a yükseldiği görüldü. Santralizasyonun değerlendirilmesinde femur başı mediali ile ilioiskial çizgi arasındaki mesafe kullanıldı. Preop 20,32 den postop 21,81 e yükseldi. Bu 3 parametre de istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.Operasyon süresi ortalama 47 dakika (35-92 dk) idi.Komplikasyon olarak 2 hastada implant yetmezliği, 1 hastada postoperatif 6. haftada enfeksiyon gelişti.1 hastada postoperatif iliak kanat çevresinde hematom oluştu. Çalışmamız sonucunda steel tipi üçlü osteotomi,diğer pelvik osteotomilerle karşılaştırıldığında ,kısa operasyon süresi ve erken dönemde alınan klinik ve radyolojik olumlu sonuçlar göz önüne alınarak hafif ve orta derece asetabuler displazili hastalarda iyi bir tedavi alternatifi olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The goals of surgery are to reorient the biomechanical relationships such that the development of degenerative hip disease is delayed or prevented.To achive this goals various pelvic osteotomies have been used. We preferred the steel triple innominate osteotomy to treat acetabular dysplasia. During the period between November 2003- March 2007 triple innominate osteotomy was performed on 30 patients and 31 hips .There were 27 females and 3 males.Average clinical folow-up was 24.1months(range 12-52months ).Average age at surgery was 31.1 years (range 16-52 years).Preoperative hip score incriased from average 64.3° preoperative to 82.9° postoperative .The CE angle was incriased from average 5.42° preoperative to average 24.52° postoperative.The VCE angle was incriased from average 8.94° preoperative to average 29.1° postoperative. The Sharp angle was decreased from average 50.71° preoperative to average 37.68° postoperative . The Tönnis angle was decreased from average 22.32° preoperative to average 11.52° postoperative.The percentage of the femoral head covered by acetabulum incriased from %59,23 to %79,77.