idiyopatik parkinson hastalığında kognitif fonksiyonlar ve transkraniyal manyetik stimülasyon transcranial magnetic stimülation and cognitive functions in idiopathic parkinson' disease
- Tez No: 512955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TİRELİ516
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
IPH, ağırlıklı olarak extrapiramidal sistemin tutulumu ile giden bir hastalık olmasına rağmen, farklı sistemlerde de göze çarpan disfonksiyonlar olabilmektedir. Ortaya çıkan bulgular da aynı anda etkilenmiş olan bu farklı sistemlere ait defisitlerin heterojen bir topluluğu şeklindedir. Biz de hastalıktaki farklı sistem tutulumlarını objektif olarak olarak görmek amacıyla yaptığımız çalışmada IP'nın başlangıç yaşı, süresi ve dizabilitesinin belirlenmesinin yanında kognitif fonksiyonları araştıran testleri ve piramidal yollar hakkında bilgi verebilen TMS'nu uyguladık ve hastalığın süresi içinde hem kognitif fonksiyon bozukluğu hem de piramidal tutulumun varlığını gösteren elektrofizyolojik değişiklikler olduğunu belirledik. Tespit edilen bu değişikliklerin hastalığın süresi ve dizabilite derecesi ile de paralellik gösterdiğini, yaşla ilişkili olmaksızın hastalığın erken evrelerinden itibaren var olduğunu gördük. Bu sonuçlar, Parkinson Hastalığının takibinde sadece dizabilite derecesinin izlenmesi ile yetinilmeyip etkilendiği bilinen diğer sistemlerin de izlenmesi gerektiğini düşündürdü. Kognitif fonksiyonlardaki bozuklukları gösteren nöropsikolojik testlerin uygulanmasının gerek hasta gerekse doktor açısından zor ve zaman alıcı oluşu göz önüne alındığında hastalığın seyrinin bu testlerin sonuçları ile paralellik gösteren TMS ile takibinin de mümkün olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Extrapyramidal system involvement is significant in idiopathic Parkinson disease (IPD) in particular, but other systems dysfunction can also be seen. The generated symptoms are heterogeneous group of the neurological deficits in different systems simultaneously. We aimed to investigate the different sytem involvements in IPD. We identified the disease onset age, disease duration, and disability in patients. Neuropsychological tests for cognitive involvement and transcranial magnetic stimulation for pyramidal system involvement are performed. We determined electrophysiological alterations showing cognitive dysfunction and pyramidal system involvement. The neurological deficits which we established are showing parallelism with disease duration and with the degree of disability. We show the existence of these dysfunctions from the early stage of the disease, but there is no correlation with age. The results show us that, not only be contented with following the degree of disability, also it is important to follow the other systems which could be involved in IPD. Using of neuropsychological tests for cognitive dysfunction in IPD are unwieldy and time-consuming for neurologists and also for the patient. When we consider this situation, we concluded that following the course of disease in IPD may be possible by transcranial magnetic stimulation instead of neurospychological tests because of the correlation of the results with each other.