Suriye iç savaşında kadınların durumunun feminizm ve feminist güvenlik yaklaşımı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of women's situation in syrian civil war in termsof feminism and feminist security approach Suriye
  1. Tez No: 512986
  2. Yazar: GÜLŞAH BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
1980'li yıllara kadar realist düşünce temelinde söylemlerini geliştiren uluslararası ilişkiler disiplini 80'lerden sonra birçok eleştiriye maruz kalmış ve disiplinde eleştirel söylemler artmaya başlamıştır. Feminizm de bu dönemde disiplin içinde yer almaya başlamıştır. Eleştirel söylemlerle toplumsal cinsiyet kavramının disipline girmesi, yüksek politika ve alçak politika ayrımının, savaş, barış, devlet, güvenlik gibi kavramların tartışılmasına olanak sağlamıştır. Bu açıdan özellikle kadının güvenlik alanında görünür kılınmaya çalışılması ve kadın deneyimlerinin ciddiyetle değerlendirilmesi, uluslararası ilişkiler disiplininin güvenliğe farklı bir açıdan bakmasını sağlamıştır. Bu durum disiplinin maskülen yapısının sorgulanmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada feminizm kavramı, uluslararası ilişkiler disiplinine girişi, disiplinin kavramlarını değerlendirmesi ve feminist güvenlik yaklaşımı incelenecektir. Bu bakış açısı perspektifinde Suriye İç Savaşı'nda kadınların durumunun, feminist uluslararası ilişkiler ve feminist güvenlik yaklaşımı açısından değerlendirilmesi yapılacaktır. Değerlendirme feminist düşüncenin de titizlikle üstünde durduğu üç konu üzerine gerçekleştirilecektir. Bu konular: savaş ve iç savaş ortamında kadınların şiddetin hedefi haline gelmesi, kadınların çatışmalara katılımı ve kadınların barış görüşmelerine siyasi katılımının sağlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Until the 1980s the discipline of international relations which developed its rhetoric on the basis of realistic idea has been subjected to many criticisms after the 80s and critical discourses have begun to increase. The discipline of the concept of gender with critical discourses enables the discussion of concepts like high politics and low politics, war, peace, state, security. In this respect, the attempt to make women especially visible in the security field and the serious evaluation of women's experiences have provided the discipline of international relations look at security from a different perspective. This has led to the i of the masculine nature of discipline. In this study, the concept of feminism, and its relation with introduction to international relations discipline, evaluation of concepts of this discipline and feminist security approach will be examined. From this point of aspect, the situation of women in the Syrian Civil War will be evaluated in terms of feminist international relations and feminist security approach. The assessment will be carried out on three topics that the feminist thought has meticulously addressed. These are: become a target of women's to violence in the environment of war and civil war, participitation of women into conflict and political partcipitation of women's into peace talks.