Suriyeli kadınların akademik çalışmalarda görünürlüğü
The visibility of syrian women in academic studies
- Tez No: 650712
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN EVLİYAOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Suriye iç savaşından dolayı Türkiye'ye göç etmiş Suriyeli kadınların, mülteci kampları dışında yaşadıkları deneyimlerin ve sıkıntıların feminist bakış açısıyla irdelenmesidir. Bu amaçla YÖK'ün ulusal tez merkezine“Suriyeli Kadınlar”anahtar kelimesi yazılarak elde edilen izinli 27 lisansüstü araştırma doküman içerik analizi tekniği ile incelenmiştir. Öncelikle ulaşılan 27 lisansüstü teze dair yapısal veriler sunulmuş, daha sonra bu tezlerin Suriyeli kadınlara dair verileri feminist duruş noktası ile yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen lisansüstü tezlerin verileri“Barınma Sorunu”,“Kadın Emeği ve Giderek Artan Yoksulluk”,“Erken Yaşta Evlilik Problemi”,“Kadına Yönelik Negatif Söylem”ve“Dil Problemi ve Sağlık Sorunları”kategorileri altında toplumsal cinsiyet ayrımcılığı temel alınarak irdelenmiştir. Araştırma içerisinde Suriyeli kadınların toplumsal cinsiyet ayrımcılığı sebebiyle yoksulluklarının arttığı, nefret söylemine maruz kaldıkları, erken yaş evlilikleri gerçekleştirmek durumunda kaldıkları ve sağlık imkanlarından yeterince yararlanamadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır. Elde edilen veriler Suriyeli kadınların toplumsal cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldığına işaret ettiği halde, Suriyeli kadınların her zaman pasif ve kabullenici konumda olmadıkları gözlemlenmiştir. Araştırma içerisinde kadınların zorunlu göç sonrası yeni hayat pratikleri kurarlarken, ataerkil sisteme direniş gösterdikleri de ortaya çıkmıştır. Bu çalışma ile akademide Suriyeli kadınların görünürlüğü irdelenmiş, Suriyeli kadınların deneyimlerinin ve sorunlarının görünürlüğünün artması umut edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyse the experiences and problems of Syrian refugee women, who migrated to Turkey because of Syrian Civil War, outside refugee camps through standpoint feminism. For this purpose, 27 graduate thesis documents, which were obtained by searching the keyword“Syrian Women”on national thesis center of YOK (Council of Higher Education), are analysed through content analysis technique. First of all, structural data of these documents is presented, then data from these documents on Syrian women is interpreted through feminist standpoint theory. In this context, the problems of Syrian women are grouped into five categories. Data gathered from these theses is examined under the categories“shelter problem”,“women's labor and increasing poverty”,“early marriage problem”,“negative discourse towards women”, and“language barrier and health problems”based on gender discrimination. It is concluded in this study that Syrian women have become more impoverished due to gender discrimination, have been exposed to hate speech, have been forced into early marriage, and have not been able to sufficiently benefit from the healthcare system. Although data gathered in this study points to Syrian women being a victim of gender discrimination, it is also observed that Syrian women do not always show passive and accepting attitude towards this situation. It is also found out that not only have Syrian women adjusted to their new lives after the forced migration, but they have also withstood patriarchal society. By analysing the coverage of Syrian women in the academy this study hopes that the visibility of their experiences and problems increases in the future.