Okçuların imgeleme becerileri ile dikkat ve performans düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of relation between attention and performance level with imagery skills of archers
  1. Tez No: 513098
  2. Yazar: MUSTAFA TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tekin M. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Programı Yüksek Lisans Tezi, Aydın, 2018. Bu çalışmanın amacı, okçuların dikkat ve performans düzeylerinin imgeleme becerileri ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Bu çalışma iki veya daha fazla değişken arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlayan ilişkisel tarama modeli özelliklerini taşıyan nicel bir çalışmadır. Metodoloji olarak, çalışma kapsamında olası sebep sonuç ilişkileri ile ilgili yararlı çıkarımlar elde edilmesi amacıyla tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye okçuluk şampiyonasına katılan 14-20 yaş aralığındaki 3045 erkek ve kadın sporcu oluşturmaktadır. Çalışma örnekleminin belirlenmesinde gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanıldı. Çalışma grubunu Türkiye'de yarışmaya katılan 14-20 yaş aralığında ki toplam 3045 okçudan, kayıp veriler de dikkate alınarak seçilen 400 gönüllü sporcudan 347 okçu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak imgeleme envanteri ve dikkat testinden yararlanıldı. Ayrıca araştırmaya katılan sporcuların Türkiye şampiyonasındaki performansları da yarışma sonuçlarına göre değerlendirildi. Yapılan araştırma sonuçlarına göre okçuların imgeleme becerileri ile performans düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Okçuların dikkat düzeyleri ile performans düzeyleri arasında ise pozitif yönde anlamlı düzeyde fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Tekin M. Aydın Adnan Menderes University Institute of Health Sciences Physical Education and Sport Education Program Master Thesis, Aydın, 2018. The aim of this study is to investigate the relationship between archer's carefulness and performance levels and imagination skills. This study is a quantitative study that has the attributes of a relational screening model aimed at examining the relationship between two or more variables. As a methodology, a screening model was used to obtain useful conclusions about possible causal relationships in the study context. The population of the study consisted of athletes participating in the age range 14-20 to archery championships in Turkey. The random sampling method was used in determining the study sample. Working groups from the 3045 total of archers in Turkey in the age range 14-20 who participated in the contest, selected taking into account the missing data constitute 347 archers out of 400 volunteers. The imagery inventory and carefulness test was used as data collection tool in the research. In addition, the contestants participated in the survey championship performance in Turkey was evaluated according to the competition results. According to the research results, it was determined that there is no meaningful relationship between archery imagination skills and performance levels. There is a significant difference between the attention levels of the archers and the performance levels in the positive direction.